Hollywood filmiyle Altın Küre adayı olan ve daha sonra ‘One, Two, Three,’ ‘For Those Who Think Young’ ve birçok İtalyan filminde rol alan Pamela Tiffin, 78 yaşında hayatını kaybetti. Bir arkadaşı ölümünü doğruladı, ancak ölüm nedeni açıklanmadı.

Pamela Tiffin Wonso, 13 Ekim 1942’de Oklahoma City’de doğdu ve modellik yapmaya başladığı Chicago’nun bir kasabasında büyüdü. Bu kariyerine devam etmek için annesiyle New York’a taşındı ve Hunter College’a katıldı. Sonrasında birkaç kez Vogue’un kapağında, reklamlarda ve bir 1960 kısa filmi olan Music of Williamsburg’da yer aldı.

Tiffin, Los Angeles’ta tatil yaparken Paramount Pictures’ı ziyaret ettiğinde yapımcı Hal B. Willis tarafından fark edildi. Seçmelerin ardından 1961 yapımı Summer and Smoke filminde rol adı.

Tiffin, her ikisi de 1961’de piyasaya sürülen ilk iki uzun metrajlı filmi için Altın Küre adaylığı aldı. Summer and Smoke filmi için en umut vadeden kadın olarak ve Billy Wilder’ın One, Two, Three (1961) filmindeki komedi performansı için en iyi yardımcı oyuncu olarak aday gösterilmişti.

Tiffin, 1964’te The Lively Set ve For Those Who Think Young’da James Darren’la birlikte oynadı ve Madrid yapımı romantik komedi The Pleasure Seekers’da Ann-Margret ve Carol Lynley ile birlikte rol aldı. Bir yıl sonra John Sturges’in The Hallelujah Trail filminde Burt Lancaster ve Lee Remick ile birlikte yer aldı.

Tiffin, yalnızca üçüncü filminde Pat Boone, Bobby Darin ve Ann-Margret’le birlikte büyük bütçeli müzikal State Fair’de (1962) oynadı. Ayrıca Come Fly With Me’de (1963) acemi bir uçuş görevlisi ve Paul Newman’ın oynadığı Harper’da (1966) Lauren Bacall’ın karakterinin baştan çıkarıcı üvey kızını oynadı.

Tiffin, 1962’den 1969’daki boşanmalarına kadar New York dergisinin kurucu ortağı Clay Felker ile evliydi. 1974’te ikinci kocası La Cage aux Folles’in oğlu Edmondo Danon ile evlendiğinde oyunculuğu bıraktı.

Tom Lisant, 2015 yılında yayınlanan Pamela Tiffin: Hollywood to Rome, 1961-1974 adlı kitabında Tiffin’in “Zamanının en güzel ve yetenekli aktrislerinden biri olan ve film hayranları üzerinde silinmez bir izlenim bırakan Tiffin, benim için Raquel Welch’ten daha güzel, Jane Fonda’dan daha komik ve Ann-Margret’ten daha çekiciydi. Yine de hepsi süper star oldu fakat Tiffin öyle olamadı” diye yazdı.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like