Ağız kokusu basit bir problem gibi dursa da sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir; diş çürüğü, mide sorunu, yeterli su içmeme… Gün içinde insanlarla iletişim halinde olan kişilerin ekstra dikkat etmesi gereken bir rahatsızlık olan ağız kokusu için birçok ürün mevcut. Bu ürünlerin ne olduğunu ve ağız kokusu için evde neler yapabileceğinizi öğrenmek için buyurun…

1. Tuzlu Su

Tuzlu su, bakteriyi öldürmede oldukça etkili bir yoldur. Ağız kokusunun nedenlerinden biri de ağız içinde biriken bakteriler olabilir. Sıcak suyun içine biraz tuz atarak suyla gargara yapın. Gargara sayesinde ağzınızdaki bakteriler ölür ve nefesinizdeki kötü koku kaybolur, tabii koku bakterilerden kaynaklanıyorsa.

2. Çinko

Çinko, vücut için oldukça önemli bir elementtir ancak vücutta çok fazla bulunmaz. Yapılan öğrenci deneylerine göre çinko uçucu kükürt bileşiklerinin oluşumunu engeller. Peki nedir bu uçucu kükürt bileşikleri? Uçucu kükürt bileşikleri nefesin kötü olmasına neden olur. Bunu önlemek için de çinko içerikli ağız çalkalama suyu veya sakız kullanabilirsiniz. Çinko nedenli ağız kokularını tedavi etmek amacıyla Zinc Gluconate ve Zinc Citrate da kullanılmakta.

3. Diş Bakımı

İmkanınız varsa tükettiğiniz her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayın. Eğer her öğünden sonra fırçalama imkanınız yoksa en azından günde bir kere fırçalamaya özen gösterin. Eğer takma diş kullanıyorsanız ve ağız kokusuna sahipseniz yapmanız gereken çok da zor değil. Takma dişlerinizi her gece çıkartın ve gün içinde maruz kalınan yiyecek ve içecek kalıntılarını iyice temizleyin.

4. Soğuk Su

Sabahları kalktığınızda ağzınız kurumuş ve kötü bir kokuya sahip oluyor mu? Bu sorunu bir tek siz yaşadığınızı sanıyorsanız, üzülmeyin. Sabah uyanınca çoğu kişi kötü nefes sorunu yaşar ancak sabah kalkınca oluşan ağız kokusunun çözümü oldukça basit! Yüzünüzü yıkarken soğuk suyla ağzınıza da gargara yaparak sabah oluşan ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

5. Diş Fırçası

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyorsunuz ancak yine de ağız kokusu sorunu mu yaşıyorsunuz? Sorun belki de sizde değildir de diş fırçanızdadır! Ağzın içindeki bakterileri temizlemek için kullandığımız diş fırçaları nasıl biriyle paylaşılamıyorsa kendimiz kullanırken bile dikkatli olmalıyız. Dişleri fırçaladıktan sonra diş fırçasındaki kalıntıları temizlemeli ve diş fırçasını da her iki – üç ayda bir değiştirmeliyiz.

6. Dişçi Kontrolleri

Dişlerinizin sağlıklı kalması için evde uyguladığınız bakımlar yetersizdir. Altı ayda bir diş doktoruna giderek dişlerinizin temizliğini ve genel kontrolünü yaptırarak dişleriniz çürümeden müdahale ettirebilirsiniz. Genel kontrol için özel hastanelere gitmeye de gerek yok! Devlet hastanelerinden ücretsiz alacağınız randevu ile dişlerinizin genel kontrolünü yaptırabilirsiniz.

7. Limon veya Portakal Kabuğu

Hem ağzınızdaki tadı ferahlatmak hem de kötü nefes kokusundan arınmak istiyorsanız günde bir parça limon veya portakal kabuğu işinize yarayacaktır! Bir limon veya portakal kabuğunu yıkayarak iyice temizleyin ve ağzınıza atıp çiğneyin. Kabuktaki sitrik asit ağzınızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

8. Maydanoz

Bir tutam taze maydanoz,  reyhan, nane veya kişniş ağız kokusunun en büyük düşmanlarındandır. Eğer ağız kokunuz mideden geliyorsa maydanoz bu konuda size ekstra yardımcı olacaktır. Bu bitkiler içlerindeki klorofil sayesinde kokuları baskılar.

9. Yeşil Çay

İçtiğinizde vücudunuz için birçok fayda sağlayan yeşil çayın içinde oksitlenme önleyici maddeler bulunur. Cilt, bağışıklık sistemi ve daha birçok rahatsızlık için yeşil çay önerilir. Ağız kokusunu önlemek için de günde 3-4 kez yeşil çay içilebilir.

10. Aloe Vera

Antibakteriyel özelliğe sahip olan Aloe Vera bitkisi ağız bakımı için de kullanılmakta. Peki bu sert bitki ağız bakımı için nasıl kullanılacak? Alove Vera’nın jel kısmını bitkiden kazıyarak suyun içine katın ve soğumasını bekleyin. Karışıma ağızda hoş bir tat bırakması için nane de ekleyebilirsiniz. Karışım soğuduktan gargara yapın.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like