İstanbul bembeyaz son bir kaç gündür ve hepimiz bu eşsiz günlerin tadını çıkarmakla meşgulüz. Her kar yağdığında istisnasız çocuklar gibi mutlu oluyoruz. Cama yapışmış vaziyette saatlerce karın yağışını izleyebiliyoruz ve hemen kardan adam yapmanın, kaymanın, kar topu oynamanın hayallerine dalıyoruz.
Ve tabii ki içimizde bu güzelliği ölümsüzleştiren fotoğraf tutkunları, amatör fotoğrafçılar ya da akıllı telefon fotoğrafçıları var. Peki hepimizi mutluluktan havalara uçuran kar, İstanbul dışında hangi dünya şehirlerinde de güzelliğiyle büyülüyor? İçimizdeki sanatçılara ilham olması için, bir türlü istediği fotoğrafı yakalayamayanlar için ve kar fotoğraflarıyla biraz daha büyülenmek isteyenler için en ilham verici ve en büyüleyici dünyanın farklı şehirlerindeki kış fotoğraflarına bakalım. Karsız memlekette yaşayanları biraz kızdıracağız sanırım.

Chicago, ABD

chicago-usa

Ocak ve Şubat aylarında en soğuk dönemlerini yaşayan Chicago, rüzgarlı şehir olarak da biliniyor. Ve Chicago’da bulunan Michigan Gölü’nün donması muhteşem bir an yaşatıyor.

Tallinn, Estonya

tallinn-estonya

Şirin bir kasabayı andıran Tallinn, kar yağdığında adeta derin bir sessizliğe gömülüyor. Ve Tallin’de yaşayanlara da bu manzaranın tadını çıkarmak kalıyor.

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

plitvice-ulusal-parki-hirvatistan

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Plitvice Gölleri, kar yağdığında muazzam bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Banff Ulusal Parkı

banff-kanada

Kanada’nın en eski ulusal parkı olan Banff Ulusal Parkı’nın kışın kuşkusuz en muazzam güzellikte olan kısmı Moraine Gölü.

Halstatt Avusturya

halstatt-avusturya

Avusturya’nın göl kenarında kurulmuş küçük bir köyü olan Halstatt da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Neuschwanstein Şatosu, Almanya

neuschwanstein-satosu-almanya

Disney’in en sevilen karakterlerinden olan Uyuyan Güzel’in uyuduğu şato, Neuschwanstein Şatosu’ndan ilham alınarak oluşturulmuş.

Queenstown, Yeni Zelanda

queenstown-yeni-zelanda

Heidi’nin özgürce koştuğu Alp Dağları’nı anımsatan manzarasıyla Queenstown da büyüleyen kış manzaraları arasında.

Prag, Çek Cumhuriyeti

prag

Kış aylarında da capcanlı olan şehre; kar, apayrı bir güzellik katıyor.

Bled Gölü, Slovenya

bled-golu-slovenya

Hayli büyük ve dağlarla çevrili bir göl… Gölün etrafında huzurlu bir yürüyüşe ne dersiniz?

Pamir Dağları, Tacikistan

pamir-daglari-tacikistan

Dağlardan gelen soğuğu fotoğraftan bile hissedenlerden misiniz siz de? Eşsiz manzarasıyla Pamir Dağları da kış mevsiminin en güzel manzaraları arasında.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like