in

Bir Zamanlar Evsiz Olan Gencin Ödüllü Bir Düğün Fotoğrafçısı Olma Hikayesi

Şu an hayatı pahalı mekanlarda gerçekleşen düğünlerden biri bitip diğerine gitmek olsa da, Amerikalı Carsten’in hayatı hep böyle değildi. Hayatının bir döneminde sokakta yaşayan genç adam şimdilerde iki arkadaşıyla beraber kurduğu düğün fotoğrafçılığı işinde başarıya koşuyor.

İlk kamerasını 11 yaşındayken satın alan Carsten, o zamanlar kaykay kültürüne abayı yakan genç adamın fotoğrafçılık merakı da kaykay aşkıyla birlikte başlamış.

Geçinmek için kaykay sürenlerin fotoğraflarını çekme işini yapmanın hayalini kurmuş ve bıkmadan usanmadan bu hayalini gerçekleştirmek için çabalamış.

Lise hayatını sonlandırdığında on altı yaşındaymış ve okulu bıraktıktan sonra California’nın güneyinde yer alan sokaklarda yaşamaya başlamış. Genellikle gecelerini parklardaki banklarda, bazen de arkadaşlarının evlerinde geçiriyormuş. Bu kötü zamanlarda bile kaykay fotoğrafçılığı hayali hiç aklından çıkmamış.

On sekiz yaşındayken hala hayali olan kaykay fotoğrafçılığını profesyonel olarak yapma imkanı bulamamış ve bir anlık karar vererek çantasını toplamış, kamerasını almış ve San Francisco’ya doğru düğün fotoğrafçısı olmak için yola çıkmış.

San Francisco’da onu bekleyen herhangi bir şey olmadığı için evsiz yaşam serüveni orada da devam etmiş. Ancak bu sefer banklar yerine arabada kalıyor, Starbucks’ı da ofis niyetine kullanıyormuş.

İşin başlarında elinde ona fotoğraf çektirme isteğiyle gelen çiftlere gösterebilecek hiçbir örneği olmadığı için kaykay fotoğrafçılığı merakından kalan fotoğrafları göstermek zorunda kalıyormuş. Düğün fotoğrafçılığını bir mesleğe çevirebilmek için çiftlerle özel olarak görüşüyor ve şans ondan yana olursa işi kapıyormuş.

Bugün Carsten yirmi dört yaşında, on iki ülke gezip görmüş, dört kıtada bulunmuş ve bunların hepsini de bir anda San Francisco’nun yolunu tutup, sokaklarda yatmasına rağmen durmadan çalışarak düğün fotoğrafçılığını yapabilmek için her şeyini feda etmesine borçlu.

Konu düğün fotoğraflarına geldiğinde, ona göre bir düğün fotoğrafı çarpıcı, ayna gibi, heyecanlandırıcı ve basit olmalı.

Bir zamanlar sokaklarda yatan bu gencin şu an sahip olduğu işten ne kadar kazandığına gelirsek… Carsten ve arkadaşları düğün gününün başından sonuna kadar çekim yapıyor ve  iş başına ortalama 12 bin TL kazanıyorlar. Emeğinin karşılığını almaya başlamış gibi görünüyor!

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

‘Ülkeler İnsan Olsaydı Nasıl Görünürdü?’ Sorusunun Cevabı Niteliğinde 10 Çizim

Grinin Elli Tonu ve Alacakaranlık Filmlerindeki Kişilikleri Çok Benzer Olan 11 Karakter