Hepimiz seyahat etmeyi severiz, bu bir gerçek. Sorsak, çoğumuzun “Gidilecek Yerler” listesi bile yıllar önceden bellidir. Gezip gördüğümüz yerleri Instagram gibi sosyal medya hesaplarımız üzerinden başkalarıyla paylaşmayı da seviyoruz, bu da bir diğer gerçek. Çünkü hayat paylaşınca güzel, en çok da mutlulukları paylaşınca güzel.

Fakat her zaman eğlenceli şeyler paylaşılmıyor Instagram’da. Bunun en güzel örneği Avustralyalı Damien Rudd’dan geliyor. Kendisinin @sadtopographies adından bir Instagram hesabı var. Türkçe karşılığı “Üzgün Topoğrafyalar” olan hesapta dünyanın en üzücü, en mutsuz ve en depresif adına sahip yerlerin Google Haritalar üzerinden aldığı ekran görüntülerini paylaşıyor bizlerle. “Bir elin parmağını geçmez” diyorsanız, hayli yanıldığınızı belirtmek isterim. Çünkü hesabı incelerseniz, oldukça zengin bir arşive sahip olduğunu göreceksiniz.

Amerika ve Kanada gibi Avustralya’da da karanlık sömürge dönemlerinden kalma kasvetli yer isimleri var.” diyor Rudd.

Bulduğu ilk mutsuz yer ismi ise Avustralya’da bulunan“Hopeless Mountain”, yani “Umutsuz Dağ” Zaten bu yeri duyduktan sonra dünya üzerinde ismi böyle mutsuz olan yerleri aramaya başlamış.

Depresyon Göleti

1

Harap Ada

2

Kırık Hayaller Yolu

3

Yalnız Ada

lonely-island

Şüpheci Ada

doubtful-island

Depresyon Göleti

depression-pond

Melankoli Su Birikintisi

melankoli

Bazen de isimler depresif olmaktan ziyade trajikomik olabiliyor.

Çıldırmış Kadınlar Deresi

crazy-woman-creek

Kanlı Çük Tepesi

bloody-dick-peak

Bazen de yerel dilin hezimetine uğrayan isimlerle de karşılaşabiliyoruz.

Mamungkukumpurang

mamungkukumpurangkuntjunya

Yerel dildeki anlamı “şeytanın çişini yaptığı yer” oluyor bu adını okuyamadığımız kelimenin.

Kendisine küçük sürprizler yapmak isteyenler için bu hesaptaki konumlar, “Gidilecek Yerler” listesine eklenebilecek en sürpriz dolu yerler.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like