“Sabunla, durula, tekrar et” taktiği, oldukça standart ve etkili bir tavsiye olarak görünebilir, ancak sadece şampuan ve saç kremi, arzuladığınız sağlıklı saçlara kavuşmanıza yetmez. Gelmiş geçmiş en havalı ve en lüks görünümlü bukleler için duştan çıkıp, mutfağa girmeniz gerekecek.

Önce şunu kabul edelim: Eğer ince telli saçlarla doğduysanız, ne yerseniz yiyin, hiçbir zaman halat kalınlığında saçınız olmayacak. Ancak saç büyümesini destekleyen protein ve demir ile zenginleştirilmiş, dengeli bir diyet, beslenme ve saç uzmanlarına göre hatrı sayılır bir değişim sağlayabilir.

Buna ek olarak saçınızı gürleştirmeyi vaat eden ek gıda takviyelerinden de uzak durmanızda fayda var, zira ters etki yapabilirler.

Sağlıklı bir saç rejimi için en etkili olan 10 gıdayı sizler için derledik.

1) Somon

somon-baligi

Konu, güzelliğinize güzellik katan gıdalara geldiğinde, somonu baş köşeye oturtmamak mümkün değil. Yağlı Omega 3 asitleri ile dolup taşan bu yüksek protein kaynağı, aynı zamanda saç sağlığı için vazgeçilmez elementler olan B-12 vitamini ve demir ile dolu.

2) Koyu Yeşil Sebzeler

ispanak

Belki de Temel Reis onca ıspanağı sağlıklı saçlara sahip olmak için yiyordu, kim bilir? Özellikle ıspanak, brokoli ve Brüksel lahanası, A ve C vitaminleri ile dolu. Aynı zamanda bol bol demir ve kalsiyum sağladıklarından dolayı saç dökülmesine de birebirler. Koyu yeşil sebzelerin içerisinde bulunan yağlı madde ise saçınızda doğal saç kremi etkisi yaratır.

3) Baklagiller

baklagiller

Mercimek, bezelye, fasulye, barbunya… Hayır, bir meze sofrasndan söz etmiyoruz. Bu baklagillerin hepsi, sağlıklı saçlar için ideal birer tarif oluşturuyor. Baklagiller, bünyelerinde nadir bulunan çinko ve biyotin barındırır. Etkili sonuçlar elde etmek için her hafta en az 3 porsiyon mercimek tüketimi önerilir.

4) Yemişler

yemis

Kurusu, yaşı, kavrulmuşu, kabuklusu… He türlü fındık fıstık, kısacası televizyon akşamlarının vazgeçilmez yemişleri, gür ve parlak saçların bir numaralı ilacı. Özellikle Brezilya fındıklarında bulunan selenyum maddesi, saç deriniz için zaruri olan bir elementtir ve sağlıklı saç tellerinin çıkmasına ön ayak olur. Cevizler ise çetin bir Omega 3 kaynağı olduklarından saçlarınızın genel bakımını sağlamak için idealdir.

5) Kümes Hayvanları

tavuklu-yemek

Tavukların ve hindilerin o gür tüyleri nereden geliyor sanıyorsunuz? Tabii ki bünyelerinde barındırdıkları yüksek miktarda kaliteli proteinden!

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like