1. Ana
 2. Diğer
 3. Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Tarihin En İronik 19 Olayı

Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Tarihin En İronik 19 Olayı

İroni gerçekten de harika bir şey. Tarih, birbiri ile çelişen durum ve hikayeler ile dolu. İşte size kurmaca olduğunu düşüneceğiniz, ama aslında %100 çalışan, gerçek olan 19 örnek.

 1. Etkisiz Koruma

Kanada’da bir üniversite, güvenli seksi teşvik ederken prezervatif ile birlikte not dağıtıyor. İroni ise şu ki, prezervatiflerin üzerine zımbaladıkları not ve kırmızı kurdelalar, prezervatifin kendisini deliyor.
1

 1. Tarihin Zalim Tekerrürü

Kalp nakli yapılan bir adam, donörün dul kalan eşi ile evleniyor. Kadere bakın ki, tıpkı donörün yapmış olduğu gibi kendi canına kıyarak ölüyor.
2

 1. Öğretileni Uygulamaya Koyamamak

Orlando şehrinde, evsiz İsa’nın bir bankta uyuyor olduğu bir heykel yaptırılıyor. Şehrin yasalarına göre ise evsiz insanların banklarda uyumaları yasak.
3

 1. Kutlamadan Trajediye

New Orleans’te bulunan bir havuz, bir yıl boyunca kimsenin boğulmamış olmasını kutluyor. Kutlamada 100 cankurtaran çalışıyor. Bu etkinlikte bir adam boğularak can veriyor.
4

 1. Tükürdüğünü Yalamak

1920’lerde, New York Times gazetesi çapraz bulmacalara karşıydı. Hatta “bu saçmalığın sona ermek üzere olduğunu” belirtmişti. Günümüzde, New York Times Sunday gazetesi dünyanın en saygın ve zor çapraz bulmacası ünvanını taşıyor.
5

 1. Kim Yaptı?

Günümüzde kullanılan yangın söndürme musluğunun patentine sahip bina 1836 yılında yanarak yok oldu. Bu hayat kurtaran yapıyı kimin icat ettiği bilinmiyor.
6

 1. Kalk ve Teslim Ol

General John Sedgwick, konfederasyon askerlerinin “bu mesafeden bir fili vuramayacaklarını” söyleyerek adamlarına kalkma emri veriyor. Bu sözleri söyledikten birkaç dakika sonra vurularak öldürülüyor.
7

 1. İkiyüzlülerin Maskotu

Suçlu köpek McGruff’ı canlandıran John Morales, evinde 1,000’i aşkın ot ve bomba atar bulunduktan sonra hapis cezasına çarptırıldı.
8

 1. Aşk ve Savaşta Her Şey Mübahtır

Match.com’un kurucusu Gary Kremen’ın kız arkadaşı, aynı sitede bulduğu bir başka erkek için kendisini terk etti.
9

 1. Bir Sanatçının İntikamı

Kendisinden “hiçbir şey olmayacağı” söylenen ve okuldan atılan bir ressam, kendisini okuldan atan müdürün portresini yapmak durumunda kalıyor.
10

 1. Bunu Sözlükte Araştırın

“Hippopotomonstrosesquipedaliophobia”, uzun kelime fobisine verilen addır.
11

 1. Kültürlerarası Korku

Doğanın korunmasına yardımcı olacağı düşünüldüğü için 1930’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde bir japonsarmaşığı bağı oluşturuluyor. Sonradan öğreniliyor ki, japonsarmaşıkları aslında yetişirken komuşu oldukları ağaç ve bitkileri öldürüyor.
12

 1. Gerçek Anlamda “Beetle” Tutkusu

2014 yılında George Harrison anısına bir ağaç dikiliyor. Ağaç, beetle ismi verilen böceklerin istilası sonrası ölüyor.
13

 1. Çelişkili Bir Teori

Evrim ve “en iyinin hayatta kalması” teorileri ile ünlü Charles Darwin, kuzeni ile evlenmiştir.
14

 1. Tanıdık Bir Melodi

Barry Manilow, 1976 yılında “I Write The Songs” (Şarkıları Ben Yazarım) isimli popüler bir şarkıya sahipti.Ne yazık ki, şarkının sözlerine kendisine değil, Bruce Johnson’a aitti.
15

 1. Öğretileni Uygulayın

1974 yılında piyasaya sürülen, oyuncak güvenliğini anlatan 80,000’i aşkın rozet, uçları çok keskin olduğu için piyasadan çekiliyor.
16

 1. Kulağına Müzik Gibi Geldi

Ludwig van Beethoven, 26. doğum gününe doğru işitme hissini kaybetmeye başlıyor. Ondan 28 yıl sonra, Dokuzuncu Senfoni’yi tanıtırken ne orkestrayı ne de alkışı duyabiliyor. Ancak bu onu daha çok beste yapmaktan ve canlı performans göstermekten alıkoymuyor.
17

 1. Kitaplara Girer

Guiness Rekorlar Kitabı, bunu kesinlikle öngörebilmeliydi. Kitabın “En Çok Dava Açan” rekorunu elinde tutan saygın kişi, kitaba tazminat davası açıyor.
18

 1. Ölümsüzlükten Anında Ölüme

Barutu, dokuzuncu yüzyılda Çin kimyagerler icat ediyor. Komik olan şu ki, icadı bulmadan önceki amaçları ölümsüzlük iksirini bulmak.
19
Kaynak: Lifebuzz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>