Bir filmi tam olarak lezbiyen filmi yapan nedir? Sadece lezbiyen karakterlerin olması mı gerektirir, ya da bir lezbiyen hikayesine mi odaklanılması gerekir? Bir filmin sığacağı veya sığamayacağı bir düzgün bir kutu oluşturmaya çalışmak, insanların sığabileceği düzgün kutular oluşturmak kadar imkansızdır.

Ama aşkı bulmayı, kabul görmeyi ve kendini kabullenmenin zorluğunu ve başarısını keşfetmek ilginizi çekiyorsa, Netflix’te bulunan bazı ilginç filmler.

Ana e Vitoria (2018)

IMDB Puanı: 6.7/10

Gerçek hayattaki Brezilyalı müzik ikilisi olan Anavitória’dan uyarlanmış bu biyografi filminde, Ana Clara Caetano ve Vitória Falcao’nun grubunun nasıl kurulduğu anlatılıyor. Film, hem ilişkilerini hem de bağlantılarının algılarına verilen tepkileri ele alarak ilgi çekici bir sosyal açıklama ortaya çıkarıyor.

Below Her Mouth (2016)

IMDB Puanı: 5.5/10

Kanada draması olan film kesinlikle erotik! Natalie Krill ve Arika Linder, Toronto’da yaşayan ve aralarında tutkulu bir ilişki başlayan iki kadını canlandırıyor. Bu film, derin hikaye anlatımından çok seksi görsellerle ilgili, fakat tam olarak bunu arayan izleyici kitlesine kesinlikle hitap edecek.

Butter Duck (2018)

IMDB Puanı: 5.3/10

Miguel Arteta, filmin başrol oyuncusu olan Alia Shawkat ile birlikte yazdığı sinema oyununun komedi yorumunu yönetiyor. Film, bir araya gelen ve ilişki kurmak isteyen iki kadının, saat başı seks yaparak birbirlerini tanımayı planlamasını anlatmaktadır. Filmin perspektifi taze ve ilgi çekici olsa da, belki de iyi bir şekilde gerçekleştirilemedi.

Carol (2015)

IMDB Puanı: 7.2/10

Patricia Highsmith tarafından yazılmış The Prince of Salt (Tuzun Bedeli) aşk romanından uyarlanan filmde, Cate Blanchett ve Rooney Mara yasak bir ilişkinin merkezindeki iki kadın olarak yer alıyor. 1950’lerde New York’ta geçen, sadece lezbiyen çiftlerin tabuları değil, Blanchett’in yaşlı kadınları da karmaşık bir boşanma sürecinden geçiyor.

Ek Ladki ko Dekha toh aisa laga (2019)

IMDB Puanı: 5.7/10

Bu Hint filmi, romantik komedi ve dram olarak ekranlara geliyor. Film, gerçek hayatta baba kız olan Anil Kapoor ve Sonam Kapoor’un başrolü paylaştığı ve Shelly Chopra Dhar’ın yönettiği bir çalışmadır. Sonam Kapoor, ailesinin evlendirmek istediği kasabalı bir kadın olan Sweety’yi canlandırıyor ve uzun süredir sakladığı bir sır olarak başka bir kadınla yaşadığı beraberliği ailesine açıklamaya çalışır. Bu durum karşısında ailesi onu kabul edecek mi?

Elisa Y Marcela (2019)

IMDB Puanı: 6.6/10

Bu romantik drama konulu İspanyol biyografik filminde, 1901 yılında evlenen ve İspanya’da kaydedilen ilk eşcinsel evliliği yapmış olan Natalia de Molina ve Greta Fernández’i canlandırıyor. Senaryo, aynı zamanda filmin yönetmeni olan Isabel Coixet tarafından kaleme alınmış ve film tamamen siyah beyaz olarak çekilmiştir.

The Feels (2017)

IMDB Puanı: 5.2/10

Constance Wu ve Angela Trimbur tarafından canlandırılan Andi ve Lu’nun katıldığı heyecan verici bir bekarlığa veda partisine davet edilmesiyle her şey başlıyor. Yönetmen Jenée LaMarque, film karakterlerini sarsıyor ve bütün hafta sonu hayatlarını değiştirecek olayların yaşanmasına yol açıyor. Bazı ilginç konuları ele alan eğlenceli bir film.

Girl (2018)

IMDB Puanı: 7.2/10

Lezbiyen film türü olmasa da, ilgi çekeceği kesin olan Girl, Victor Polster’in ustalıkla canlandırdığı, balerin olmak isteyen trans bir kızın hikayesinin anlatıldığı Belçika dram filmi! Yazar ve yönetmen Lukas Dhont’un genç bir adam iken karşılaştığı dansçı bir trans kadının gerçek hikayesinden ilham alınarak çekildi. Dans dünyası ile cinsiyet değiştirme hikayesini sürdürmenin zorluklarının anlatıldığı, ilgi çekici bir film.

Growing Up Coy (2016)

IMDB Puanı: 5.7/10

Listeye giren başka bir Lezbiyen olmayan film. Altı yaşındaki trans kızlarının haklarının tanınmasını ve ilkokulundaki kız tuvaletini kullanabilmesini sağlamaya çalışan Colorado’lu bir ailenin belgeseli.

Loving Annabelle (2006)

IMDB Puanı: 6.5/10

Yönetmen Katherine Brooks’un bu romantik drama filminde, öğretmenine aşık olan bir yatılı okul öğrencisinin hikayesi anlatılıyor. Önceki iki okulundan atılan Annabelle, durmadan takip ettiği yeni şiir öğretmeniyle hızlı bir bağ kurar. Erin Kelly ve Diane Gaidry, talihsiz çift olarak iyi bir performans sergilemektedir.

Mater (2017)

IMDB Puanı: 4.7/10

Yönetmen Pablo D’Alo Abba’nın oynadığı Keman İçinde Rüzgar adlı bir oyuna dayanan bu Arjantin filmi, lezbiyen bir çiftin yalnızca etrafındakiler tarafından değil, birbirleri tarafından kabul edilme mücadelesini gösteriyor, çünkü sosyal farklılıklar aralarında bir boşluk yaratıyor. Patricio Aranguren ve Marina Bellati’den iyi performanslar görüyoruz.

The Perfection (2019)

IMDB Puanı: 6.1/10

Bu film, lezbiyenlik olmakla ilgili bir film olmasının yanı sıra, lezbiyen bir başrolü içermesi bakımından da heyecanlandırıcı. Bununla birlikte bu film, gönülsüz olmayan cinsel taciz ve sakatlanma konularını ele alan karanlık bir psikolojik gerilim filmi. Müzisyenler için seçkin bir okulda geçen film, aslında hiçbir ahlaksızlığın yasaklanmadığı bir kült olarak yönetiliyor.

Teenage Cocktail (2016)

IMDB Puanı: 5.8/10

John Carchietta’nın yönettiği bu dramatik gerilimde, Nichole Bloom ve Fabianne Therese’nin canlandırdığı genç lezbiyen çift küçük kasabaları ve ebeveynleri tarafından sınırlandırılmış hissediyor ve kaçmaya karar veriyor. Bu, bir dizi heyecan verici ve tehlikeli maceraya yol açıyor.

Three Generations (2015)

IMDb Puanı: 5.8/10

Bir lezbiyen filmden ziyade bir trans film, ancak yine de türle ilgilenen herkes için bu ilgi çekici bir saat olacak. Filmde Elle Fanning, geçiş yapmak isteyen bir genç olan Ray’i canlandırıyor. Anne Naomi Watts, büyükanne Susan Sarandon ve babası Sam Trammell, Ray’i kabul etmeyi öğrenirken ona destek olmak için çabalar.

Tree of Blood (2018)

IMDb Puanı: 6.3/10

Bu İspanyol dramasında genç bir çift, ortak aile geçmişlerini yazmaya başlar ve onları hem geçmiş hem de şimdiki karanlık sırları ortaya çıkarmaya yönlendirir. Bu filmin merkezinde lezbiyen temalarından ziyade gizem var, ancak izleyici bunu kışkırtıcı ve duygusal bulacak.

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like