1. Ana
  2. Diğer
  3. Usta Yönetmen Godard’ın Kullandığı 3 İnovatif Teknik

Usta Yönetmen Godard’ın Kullandığı 3 İnovatif Teknik

Jean-Luc Godard, sinema tarihi için en önemli isimlerden biri olarak, 1960’ların başında yenilikçi Yeni Dalga (La Nouvelle Vague) akımının yenilikçi ve özgün yönetmenlerinden biri olarak tanınır. Hollywood’un star odaklı mekanizmasının popüler olduğu dönemde, Godard,  filmleri ile tüm trend Hollywood kurallarını yok saymış ve geleneği kırarak özgün işler ortaya koymuştur. Günümüzde halen sinefiller için ilham verici bir avangard yönetmen olmayı sürdürmektedir.

 

Sıçramalı Kesme (Jump Cut)

Hollywood tarzı sinema yapısında genellikle pürüzsüz anlatılar, rasyonel neden ve sonuç ilişkileri içinde sahne kesimleri yapılırken Godard,  filmlerinde içinde boşluklar olan bir jenerik formülü ile hızlı sıçramaların olduğu bir anlatıyı yapılandırdı. Örneğin, À bout de souffle (1960) filmi, Godard’ın kendine özgü bir kurgu tekniği olan sıçramalı kesmeyi kullandığı önemli filmlerinden biridir.

 

 


Postmodern Yabancılaştırma (Postmodern Alienation)

Belki ‘yabancılaştırma’ tekniği pek çok sinefil tarafından bilinmektedir. Seyirci ve hikaye arasındaki duvarı yıkan yabancılaştırma tekniğini Brecht’in tiyatrosundan sinemaya en özgün şekilde uyarlayan isim ise Godard olmuştur. Postmodern kurgulamasıyla birlikte yabancılaştırmayı kullanarak izleyicinin sinematik hikayeyle arasında yeni bir tür ilişkinin oluşmasına olanak sağlamıştır. 1961 tarihli Une Femme est Une Femme filmi bu tekniğin uygulandığı başarılı filmlerden biri olarak gösterilebilir. Karakterlerden Emile ve Angela tartışmaya başlamadan önce, izleyicinin de hikayeye aktif bir şekilde dahil olmasını istercesine tiyatral bir diyalogla izleyiciye onun tartışmanın hangi tarafında olduğunu sorarlar. Bu filmi için şu açıklamayı yapmıştır; “Filmin genel havasını Chaplin’in bir cümlesine dayandırdım: ‘Tragedya, yaşamın yakın plan çekimiyle filme alınması, komedya ise genel çekimidir,’ diyordu.”.

 

3D Kullanımı

Godard, Goodbye to Language (2014) filmi ile ilgili bu röportajda, kendilerini ortamın tekniği olarak ilan eden birçok ticari sinema teknolojisini listeliyor. Bu tekniklerin sahte bir negatif ‘aşağı’ bir sinema deneyimi yaşamanın yapılandırıcı bir yokluğu yarattığını savunuyor. Bu nedenle, Goodbye Language ile 3D teknolojisini izleyiciyle ve ortamla yüzleşmek için, ticari kullanımdan bağımsız olarak kullanıldığını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>