1. Ana
  2. Diğer
  3. Küçük Bir Servet Harcamadan Ucuza Yurt Dışına Seyahate Çıkmanın 5 Yolu

Küçük Bir Servet Harcamadan Ucuza Yurt Dışına Seyahate Çıkmanın 5 Yolu

“Nasıl oluyor da her hafta sonu bir sayfiye yerinde, her ay en az bir kez yurt dışında check-in yapıp mutlu tatil fotoğraflarıyla düşman çatlatıyor; bu enerjiyi, sabrı ve daha da önemlisi parayı nereden buluyor?” dediğiniz arkadaşlarınızın bildiği ama sizin bilmediğiniz bir şeyler olduğunun farkındasınız değil mi? Her şeyin başı ilim, irfan! Önce araştıracak, öğrenecek, plan yapacak ve ona göre hareket edeceksiniz. Nasıl mı? İşte şöyle:

1.Araştırma yapın, kampanyaları takip edin

Gideceğiniz yer hakkında mutlaka bilginiz var ancak; Flickr’dan fotoğraflarına bakarak, Tripadvisor’dan en iyi restoranlarını bularak, en ucuz otellerini keşfederek ya da orada neleri mutlaka yapmalıymışsınız öğrenerek, tatilinizi çok daha keyifli geçireceğiniz su götürmez bir gerçek. Aynı zamanda, bu sayede karşınıza neler çıkacağı hakkında bilginiz olacağı için bütçenizi aşağı yukarı hesaplamış olacaksınız bile. Hiç acımadan bugünden 1 yıl sonrası için kampanyalı uçak bileti alın. Bu kadar uzun vadeli plan mı yapılır demeyin. Birçoğumuz zaten 9-6 çalışan senede 15 gün izni olan insanlarız. En fazla ne olabilir ki?

araştırma gif

2. Özel günleri takip etmek önemli

Tatilinize hangi gün çıkacaksınız, yolculuğunuz ne kadar sürecek, otele ne zaman giriş yapacaksınız gibi soruların cevabını kendinize verdiğinizde harcamalarınızı azaltabiliyorken, hiç yoktan neden daha fazla ücret ödeyesiniz ki? Mesela, pazar geceleri otellerin en ucuz olduğu zamandır ya da bayramdır, uzun bir resmi tatildir takip edip, bu zamanlarda ziyaret etmeye çalışırsanız daha ucuz fiyatlardan ve kampanyalardan yararlanabilir, harcamalarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

günleri takip edin gif

3. Alışverişe gitmediğinizi unutmayın

Unutmayın ki buraya keyifli bir tatil yapmak, yeni yerler görmek ve stres atmak için geldiniz; ay sonunun gelmesini, başınız ellerinizin arasında beklemek için değil. Tabii ki alışveriş yapmak en doğal hakkınız, ancak kendinizi frenleyeceğiniz noktayı bilmek demek; ay sonunda gülen yüzler, mutlu biten bir tatil demek.

alışveriş gif

4. Denemekten korkmayın

Sokak kültürünün kendine has lezzetlerini denemek sizi korkutmasın. Satıcının çevresi kalabalıksa orada iş var demektir zaten. Yeni insanlarla tanışmaktan, konuşmaktan çekinmeyin. Size verebilecek küçük ipuçları vardır mutlaka. Ya da biraz daha korkmayarak, bir gecenizi tren istasyonunda geçirmeyi deneyin!

denemekten korkmayın gif

5. Vizesiz Gezin

Artık onlarca ülkeyi vizesiz gezme şansınız varken neden bu güzelim ülkelerden birini seçip, vize masraflarından kurtulmayasınız ki! Listede öyle ülkeler var ki, “Aa yok artık, buraya da mı vizesiz gidiliyor” deyip, kendinizi yolda bulmanız işten bile değil. Hafta sonu için uygun bilet bulup da gidebileceğiniz o kadar çok yer var ki bir kez alışırsanız artık şehirde durmak istemeyeceksiniz. “Nereleri vizesiz gezebiliyoruz ki?” diyorsanız adres burası: Vizesizgeziyorum.com

vizesiz gezin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>