Sıra Dışı ve Tuhaf Tarzıyla Bilinen Tim Burton’un En İyi 15 FilmiCharlie and The Chocolate Factory – Charlie’nin Çikolata Fabrikası (IMDB: 6,7/10)

Charlie, fakir bir ailenin çocuğudur. Charlie dahil tüm dünya Willy Wonka’nın yıllardır kapalı olan çikolata fabrikasını merak etmektedir. Bir gün Willy Wonka, 5 tane çikolatanın altına altın bilet sakladığını ve bulanların fabrikaya girebileceğini ve içlerinden birinin de hayallerinin ötesinde bir dünyaya sahip olacağını söyler. Çikolata almaya dahi parası olmayan Charlie, fabrikaya girebilmek için elinden geleni yapacaktır.

Big Fish – Büyük Balık (IMDB: 8/10)

Daniel Wallace’nin kitabından uyarlanan filmde, William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için evine döner. Gezgin bir satıcı olan ve efsanevi bir kişiliği olan babasını tanımak için yaşadıklarına dair hikayeler toplamaya başlar. Ve bu topladığı hikayeler sonucunda babasını tüm zaafları ve başarılarını görecek ve bir yap-boz’un parçası gibi her şey yerine oturacaktır.

Frankenweenie (IMDB: 7/10)

Victor’un sevgili köpeği Sparky ölmüştür. Fakat köpeğini çok sevdiği için onu tekrar yaşama döndürmek ister ve bilime başvurur. Hayata döndürmeyi başarır, tabii Sparky’nin orjinalinden biraz farklıdır. Köpeğini evde saklamaya çalışan Victor, Sparky gün yüzüne çıkınca bu yeni yaşam ihtimalinim merak eden öğrenci arkadaşları, öğretmenleri ve tüm kasabanın hücumuna maruz kalır.

9 (IMDB: 7,1/10)

Yakın gelecekte tüm makineler insanlara savaş açtığı için insan nüfusu silinmeye başlar. Dünya yok olurken hayat bulan dokuz küçük, dikişli bebeğin hedefi de makinelerdir. Ve bunlardan 9, doğduğu zaman kendini kıyamet sonrası bir dünyada bulur. Diğerlerini ise şans eseri keşfeder. Saklanmanın boşuna olduğunu anlayan 9, diğerlerini de örgütleyerek arta kalan makineleri yok etmek için mücadele verirler.

Big Eyes – Büyük Gözler (IMDB: 7/10)

Biyografik bir uyarlama olan filmde, Amerikalı ressam Margaret Keane, kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınmaktadır. Eşi Walter Keane ile iktidar mücadelesi içinde olan Margaret, eşi tarafından gölgede bırakılmıştır. Eşi, Margaret’ın yaptığı tablolardan para ve şöhret kazanmıştır. Ve bu durum karşısında “Benim tablom” bile diyemeyen Margaret, kocasına karşı savaş verir.