1. Ana
  2. Diğer
  3. Sivilceler Nasıl Geçer? İşte Evde Uygulayabileceğiniz En Etkili 10 Yöntem

Sivilceler Nasıl Geçer? İşte Evde Uygulayabileceğiniz En Etkili 10 Yöntem

Dünyadaki insan nüfusunun %85’inin başında bir bela olan sivilceleri artık kafaya takmanıza gerek yok! Sivilceler için birçok ilaç üretilse de ilaçların yan etkilerinin olması nedeniyle çoğu kişi ilaçlardan uzak durmaya çalışıyor. İlaçlardan kaçan çoğu kişi evde kendi uyguladıkları doğal yöntemlerle sivilcelerden kurtulmaya çalışıyor. Eğer siz de sivilce sorunu yaşıyorsanız, listeye göz atabilirsiniz.

1. Elma Sirkesi

Sirkenin faydalarını say say bitmez. Sirkenin sivilceler için de çok yararı var. Sirke, bakteri ve virüsleri yok etmede çok etkilidir. Sirkenin içindeki laktik asit sivilceleri ve sivilce yaralarını yok etmekte oldukça yararlıdır.

1 yemek kaşığı elma sirkesiyle 3 yemek kaşığı suyu karıştırın, hatta hassas bir cilde sahipseniz biraz daha su eklemesi yapın. Karşımı yüzünüzde 20 saniye tutun ve daha sonra suyla durulayıp nazikçe kurulayın. Günde bir iki kere tekrarlayın. Sivilcelerin üzerine uygulamadan önce yüzünüzü yıkayarak temizlemenizi öneririz.

2. Çinko

Çinkonun metabolizmaya etkisinin yanı sıra hormonlara da etkisi olur, tabii iyi açıdan. Aynı zamanda çinko eklemesi, sivilce için evde yapılan tedavi yöntemlerinden de en popüler olanlarından. 48 deneğin üzerinde yapılan araştırmaya göre sekiz ay boyunca günde üç kez ağızdan çinko takviyesi aldı ve sekiz ayın sonunda 48 denekten 38’inin sivilce problemi %80-%100 aralığında sona erdi.

3. Bal ve Tarçın Maskesi

Bal ve tarçının oksitlenmeyi önleme gibi bir özellikleri vardır. Öyle ki, araştırmalara göre oksitlenme önleyici maddeler içeren maddeler sivilceler üzerinde benzoil peroksit ve retinoid içeren maddelerden daha etkili. Bal ve tarçın da sivilcelere neden olan iltihap, bakteri gibi nedenlerle savaşmada en etkili yollardan biri.

Hazırlanışı da bir o kadar basit olan maske için tek ihtiyacınız olan 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın. Karışımı yüze sürme kıvamına getirinceye karıştırın ve yüzünüze sürün. Maske yüzünüzde 10-15 dakika durduktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın.

4. Çay Ağacı Yağı

Ciltte bulunan sivilceler ve iltihaplar için en etkili çözüm yollarından biri olan çay ağacı yağı, bakterileri öldürür. Kullanıldığı gibi etkisini göstermese de aylar süren bir tedavi süreci sonrası çay ağacı yağı vazgeçilmezleriniz arasına girecektir.

1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ve 9 yemek kaşığı suyu karıştırın. Sivilce ve iltihap bulunan bölgelere pamuk yardımıyla karışımı sürün. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra dilerseniz nemlendirici kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı dilerseniz günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

5. Yeşil Çay

İçtiğinizde vücudunuz için birçok fayda sağlayan yeşil çayın içinde oksitlenme önleyici maddeler bulunur ve bu yüzden cilt sağlığı için de kullanılır.

Yeşil çayı 3-4 dakika boyunca kaynar suyun içinde demlemeye bırakın, demlendikten sonra da soğuması için bekleyin. Çayı cildinize uygulamak için pamuk veya sprey şişesi kullanabilirsiniz. Yüzünüzü çayla temizledikten sonra suyla yıkayın ve durulayın.

6. Aloe Vera

Son zamanlarda cilt bakımı için oldukça popüler bir yere sahip olan Aloe Vera bitkisi günümüzde artık birçok krem, losyon ve benzeri cilt ürünlerinde kullanılıyor.

Peki bu bitkiyi nasıl kullanacağız diye merak ediyorsanız, onu dert etmenize gerek yok! Bir kaşık yardımıyla bitkinin üzerinden jel kısmını kazıyın. Bitkiden elde ettiğiniz jeli hiçbir şey uygulamadan direkt yüzünüze sürün. Dilerseniz bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

7. Balık Yağı

Omega 3 sağlık ve vücut için çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre her gün düzenli olarak balık yağı takviyesi alındığında 10 hafta gibi bir süre sonra sivilce sorunu hemen hemen ortadan kalkıyor.

8. Hindistan Cevizi Yağı

Ölü derinin temizlenmesi demek yeni ve sağlıklı derinin gelmesi demektir. Ölü derinin vücuttan atılması için hindistan cevizi yağına eşit miktarda şeker veya tuz ekleyip karıştırın. Yaptığınız karışımı yüzünüze sürün ve daha sonra bol suyla durulayın. Bu karışımı günde bir kez uygulayın.

9. Süt Ürünlerini Azaltmak

Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketimi sivilcelerin oluşumuna yardımcı olur. Süt ve süt ürünleri hormonları harekete geçirir.

10. Stresten Uzak Durmak

Özellikle regl dönemlerinde sivilcelerin daha kötü bir hal almasının nedeni hormonların yanı sıra stres de yapılması. Stresin azaltmanın bazı yolları var: düzenli uyku, meditasyon veya yoga yapma, nefes alırken derin ve sağlıklı bir şekilde alma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>