Her Ay Milyonlarca Araba Bu Alanlarda Çürümeye Bırakılıyor.. Nedeniyse Oldukça Şaşırtıcı!

Güncelleme Temmuz 17: ZeroHedge.com‘dan aldığımız bu haberin asılsız ve abartılı olduğuyla ilgili güvenilir kaynaklar bulunuyor. #1. Mirror.co.uk, #2. Jalopnik.com.

Aşağıdaki araba mezarı İngiltere’nin Sheerness kentinde bulunuyor. Bu mezarlığı gezmek istiyorsanız Google Maps’ten Sheerness’teki River Medway’in solunda kalan bölgeye göz atmanız gerecektir. Her ay binlerce araç, üreticilerin elinde kalarak bu şekilde çürümeye terk ediliyor ve buna benzer onlarca araba mezarı daha bulunuyor.

arac-park-1

Sadece General Motors’un elinde Nisan ayı itibariyle 826.000 araç kaldı. General Motors gibi bazı araç üretimi yapan firmalarında elinde kalan araçları hesaba kattığımızda bu rakamın milyonları buluyor olması hiç iç açıcı değil. Bu yüzden araba üreten markalar, elinde kalan araçları park etmek için sürekli kullanılmayan havalimanı, büyük araç parkları ve araziler almak zorunda kalıyorlar.
[icreklam]

Bu fotoğraf da İngiltere’nin Swindon şehrinden..

arac-park-2

Durdukça modeli eskidiği için değerini yitiren bu arabaları üreten firmalar bunların hiçbirini ucuz fiyatlara bırakamayacak. Çünkü bu hiç kullanılmamış, yeni araçları ucuz fiyatlara bıraktıklarında, bu sefer bu arabaların yeni modellerinin satışında sıkıntı yaşayacaklar. Bu yüzden firmaların iki seçeneği var; ya komple bu araçları yok edecekler ya da işlerine yarayan parçaları yeni modellerde kullanarak bu araçları parçalara ayıracaklar. Sürekli gelişen ve yenilenen teknolojiyi göz önünde bulundurduğumuzda bu araçların yok edilecek olması daha büyük bir ihtimal gibi görünüyor.

Amerika’nın Maryland eyaletinde bekleyen 57.000 araç daha..

arac-park-3

Rusya’da çürümeye bırakılan binlerce Peugeot marka araç..

arac-park-4

İngiltere Northamptonshire’da Citroen arabaları..

arac-park-6

Valencia, İspanya..

arac-park-7

Çin’de satılmayı bekleyen Rover 75 model araçlar..

arac-park-8

Sürekli dışarda kaldıkları için paslanan, soğuktan yoğunlaşan motor parçalarıyla artık kullanılamaz olan akülerin tekrar iş görür hale getirilmesi içinse ayrı masraf ve iş gücü gerekiyor ve modeli geçmiş bu arabalarla uğraşmak da hiçbir araba üreticisinin işine gelmiyor.

arac-park-9
[icreklam]
Üstelik dünyada insan nüfusundan fazla araba buluyor. 2014 itibariyle dünyadaki araba satısının 10 milyarı geçtiği söyleniyor ve her gün, bir sonraki sene satılmama riskiyle birlikte bu üretime devam ediliyor. Ülkemizde vergilerle birlikte uçuk rakamlara alıcı bulan arabalar, yurtdışında daha uygun fiyatlara satılmasına rağmen artık alıcı bulmuyor.

Güncelleme Temmuz 17: ZeroHedge.com‘dan aldığımız bu haberin asılsız ve abartılı olduğuyla ilgili güvenilir kaynaklar bulunuyor. #1. Mirror.co.uk, #2. Jalopnik.com.