Daha Sağlıklı Saçlara Kavuşmanızı Sağlayacak 14 Bitki

Saçlarınız yıpranmış, sert ve cansız görünüyor, saç dökülmesi veya kepek sorunu yaşıyorsanız, bu zamana kadar mutlaka farklı saç kremleri, şampuanlar ve serumlar denemişsinizdir, ancak hiçbiri işe yaramamıştır. Peki hiç bitkisel çözümlere başvurdunuz mu? Henüz başvurmadıysanız, bu yazı size yardımcı olabilir. Saçlarınıza sağlığı geri getirecek 10 bitki ile tanışmanın vakti geldi.

saglikli-saclar

 1. Aloe

İçerdiği aloenin isimli madde, saç uzaması için potansiyel bir tetikleyicidir. Aynı zamanda saç kremi işlevi de görür. Kafa derinizi yumuşatır ve yeni saç hücrelerinin oluşmasını sağlar.

 1. Öküzgözü

Saçın uzamasına yardımcı olur ve saç köklerinin ihtiyacı olan faydalı maddeler ile besleyici rol üstlenir. Özellikle kepek sorununun çözümünde birebirdir ve kafa derisinde çıkabilecek sorunlara karşı önlem oluşturur.

 1. Brahmi otu

Özellikle kan dolaşımını hızlandırdığı için kafa derinizin serinlemesine yardımcı olur. Böylelikle kafa derisinde oluşan kuruluğu önler.

 1. Biberiye

En etkili saç gürleştiren bitkilerden biridir. Kepekli ve kuru saç derinizi derinlemesine besler, kepek sorunlarınızı yok eder ve erken beyazlamayı önlemeye de yardımcı olur.

 1. Isırgan Otu

Bu bitki, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler de saç kaybının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saç kökü için gerekli olan enzimleri de içerisinde barındırır.

 1. Kadife Çiçeği

Özellikle mat ve kuru saçlarda kullanılan kadife çiçeği otu, saça kökten uca sağlıklı ve parlak bir görünüm verir. Yağlı saç için birebir olan bu ot, saçın aşırı yağlanmasına karşı etkili çözüm sağlar.

 1. Adaçayı

En etkili saç bakımı için ideal bir bitkidir. Kafa derisinde oluşan enfeksiyonları kısa bir sürede yok eden adaçayı, aynı zamanda saç dökülmesini de azaltır.

 1. Zenberek Otu

Zenberek otu, yağlı saçlar için birebirdir. Saçları güçlendirir, parlaklaştırır ve yumuşatır. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçın daha hızlı uzamasına da katkı sağlar.

 1. Maydanoz

Özellikle ince saçlar için tonik işlevi görür, kepeği de azalttığı bilinir.

 1. Yaban Sümbülü

Eğer kafa derisinde kaşıntı sorunları yaşıyorsanız, yaban sümbülü maskesi tam size göre. Kuru kafa derinize nem sağlayan bu otu kullanarak haftada 1 kere saç maskesi uygulayabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 1. Dulavratotu

İçerisinde barındırdığı nadir bulunan asitler sayesinde saçları kökten uca besleyerek sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.

 1. Papatya

Papatya, saç yıkamadan sonra saçlarınızın kolay çözülmesine ve kolay taranmasına yardımcı olur. Düzenli olarak uygulandığında ise saç renginizi açar ve doğal röfleli bir görünüm sağlar.

 1. Çay

Özellikle zeytinyağı ile birlikte uygulandığında saçlarınızın kir, toz, duman, pis kokular gibi dış etmenlerden korunmasına yardımcı olur. Haftada düzenli olarak 1 defa kullanılarak maske yapılması tavsiye edilir.

 1. Güvercinağacı Otu

Doğal ve hızlı saç uzamasına yardımcı olan bu ot, aynı zamanda kafa derisine derinlemesine uygulandığında deri üzerindeki tüm zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.