Örgü Örmenin Aslında Hiç Farkında Olmadığınız 7 FaydasıAnneannelerimizden, belki de annemizden gördüğümüz, önceleri çok da hevesimiz olmayan, moda oldukça hayal meyal hatırlayarak başladığımız el emeklerindendir örgü. Kolay saç örgü bir atkı ile başlar, becerimizi geliştirdikçe zor modellerle birlikte kazak örmeye devam ederiz. Örgüyü bazen zevk için, bazen özel bir hediye için, bazense bizi rahatlattığı için öreriz. Fakat aslında bize sağladıkları saymakla bitmiyor.

Önceleri keyifli olduğu için, sonra ise örgü parçaların trend olmasıyla hayatımıza tekrar giren örgü örme, biz farkında olmadan birçok sağlıklı faydayı da beraberinde getiriyor. Yazımıza göz attıktan sonra eski dönem kadınlarının örgü örmeyi neden bu kadar sevdiğini daha iyi anlayacağınıza eminiz.

1. Parmaklarınızın esnekliğini örgü ile sağlayın

orgu-ormenin-faydalari-1

Örgü örmek öncelikle sizin konsantrasyonunuzu yüksek seviyede tutan bir el uğraşıdır. Parmaklarınız genellikle hızlı bir şekilde çalışır ve bu esnada aynı sırayı takip eder. Bu yaratıcı egzersiz parmak kaslarınızın otomatik olarak çalışmasını ve her zaman gergin kalmasını sağlar. Her daim gergin olan kaslar da çalışıyor ve uzun bir ömre doğru ilk adımlarını atıyor demektir.

2. Beyin egzersizi yapmak için birebir

orgu-ormenin-faydalari-2

Örgü örerken yaptığınız tek şey, o an elinizde olan işe odaklanmaktır. Diğer tüm düşünce ve duygulardan arınmanızı sağlayan örgü, o esnada yaptığınız model, sıra ve ilmik sayısına odaklanmanızı, beyninizin bu sayı ve düzenli hareketlere kanalize olmasını sağlar.

3. Fit olmak istiyorsanız

Balls of yarn

Aslında ilk bakışta tam olarak nereye oturtacağınızı hayal edemiyor olmanız doğal. Fakat örgü örmek aslında sizi meşgul ederken bir yandan da farklı bir uğraştan alıkoyuyor demektir. Örgü örerken ellerinizin meşgul olması, örneğin televizyon karşısında atıştırmalık bir şey yeme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracaktır. Bu da dolaylı olarak kilo almanızı engelleyecek, fit görünümünüze katkı sağlayacaktır.

4. Başarı duygunuzu tatmin etmek için: Örgü

Knitting. Hobby

Ördüğünüz parça ne olursa olsun bittiğinde yaşadığınız doyum duygusunun yerini hiçbir şey tutmaz. Örgü, kişisel bir hedefe ulaşmanın en kısa ve özgün yollarından biridir. Özellikle ördüğünüz parçayı hediye ediyor veya satışını gerçekleştiriyorsanız hislerinize paha biçilemez.