Film endüstrisi, dünya çapında sinemaları kapatan ve büyük film gösterimlerinin ertelenmesine yol açan salgından kötü bir şekilde etkilendi. Bazı ülkelerde sinemalar yeniden açılmış olsa da, kapalı bir alanda birçok insanla saatlerce oturmak konusunda hala bazı endişeler var. Bu anlamda Netflix gibi yayın platformlar mükemmel bir alternatif sunuyor.

Oscar ödüllü film izlemek isteyen izleyiciler için Netflix üzerinden kendi evinizin rahatlığında izleyebileceğiniz birkaç film bulunuyor. Noah Baumbach’ın Scarlett Johansson ve Adam Driver’la oynadığı duygusal drama filmi Marriage Story’den Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Başlangıç filmine kadar birçok filmi Netflix’te izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda Oscar ödüllü en iyi filmlerden bazıları sizler için listeledik. Şimdiden iyi seyirler!

 

Marriage Story

Oscar ödülü: En iyi yardımcı kadın oyuncu (Laura Dern)

Bir sahne yönetmeni (Adam Driver) ve aktör eşi (Scarlett Johansson), yönetmen Noah Baumbach’ın biten bir evlilik ve bir arada kalan bir ailenin portresinde onları kişisel olarak zorlayan boşanma mevzusunda mücadele ediyorlar.

 

Sosyal Ağ

Oscar ödülü: En iyi uyarlama senaryo, En iyi film kurgusu, En iyi orijinal müzik

2010’ların en iyi filmi olan David Fincher’ın Sosyal Ağ’ı (The Social Network), Facebook’un yükselişini ve web sitesinin arkasındaki kişilerin insan etkileşiminin temellerini sarsacak ve hatta demokrasimizi tehdit edecek şekilde ortaya çıktığını gösteriyor.

 

Umut Işığım

Oscar ödülü: En iyi kadın oyuncu (Jennifer Lawrence)

Pat Solotano (Bradley Cooper), eşinin kendisini terk ettikten sonra akıl hastanesinde kalır, fakat eşini geri kazanmak için hayatını düzeltmeyi kafaya koyar. Bu onun için zorlu bir mücadeledir. Fakat sonrasında hayatı istediği gibi gitmeyen genç bir kadınla (Jennifer Lawrence) tanışır.

 

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Oscar ödülü: En iyi film, En iyi yönetmen, En iyi uyarlama senaryo, En iyi özgün müzik, En iyi özgün şarkı, En iyi görsel efekt, n iyi sanat yönetmenliği, En iyi kostüm tasarımı, En iyi makyaj, En iyi ses miksajı ve En iyi film kurgusu

En İyi Film ödülünü kazanan ilk fantastik film olan Peter Jackson’ın Kralın Dönüşü filmi, tüm zamanların en çok gişe filmlerinden biri olmaya devam ediyor ve eleştirmenlerden övgü dolu eleştiriler aldı. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filminde Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadele anlatılıyor. Tek Yüzük yok edilmelidir ve Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir.

 

Aklım Karıştı

Oscar ödülü: En iyi yardımcı kadın oyuncu (Angelina Jolie)

Angelina Jolie’nin manipülatif, karizmatik bir sosyopat olan ve bir psikiyatri hastanesinin uzun süreli sakini olan Lisa rolünü oynadığı ve Oscar ödülü kazandığı Aklım Karıştı’da (Girl, Interrupted), genç bir kadının psikiyatri kliğine yatırılması ve oradaki çalışan ve hastalarla yaşadığı iç burkan ilişkisi anlatılıyor.

 

The Theory of Everything

Oscar ödülü: En iyi erkek oyuncu (Eddie Redmayne)

Bu biyografi filminde, ünlü fizikçi Stephen Hawking’in (Redmayne) ve eşi Jane Wilde ile olan ilişkisinin hikayesini anlatıyor. İkilinin evlilikleri, Hawking’in ALS teşhisi ile teste tabi tutulur.

 

Başlangıç

 

Oscar ödülü: En iyi sinematografi, En iyi ses kurgusu, En iyi ses miksajı ve En iyi görsel efekt

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen Oscar ödüllü film olan Başlangıç’ta (Inception) çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’a odaklanılıyor. Cobb’un uzmanlık alanı zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu zaman dilimi olan rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları ortaya çıkarmak ve çalmaktır.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like