Bir Hollywood efsanesi olan Marilyn Monroe’yu bilmeyen yoktur. Hem güzelliği, hem de davranışlarıyla her erkeğin hayallerini süsleyen Monroe, güzelliği sayesinde genç bir kızken sokakta keşfedilip şöhret adımlarını hızlıca tırmanıyor! Şöhretin getirdikleri kadar götürdükleri de Monroe’yu etkiliyor ve Monroe henüz 36 yaşındayken intihar ederek hayata gözlerini yumuyor…

1. Bazıları Sıcak Sever (IMDb: 8,3/10)

Chicagolu caz müzisyenleri Joe ve Jerry görmemeleri gereken bir katliama tanık olmuşlardır ve katliamı gerçekleştiren gangsterlardan kaçmaları gerekmektedir. Kasabayı terk eden ikili canlarını kurtarmak için gizlenmeli ve aynı zamanda yeni bir iş bulmaları gerekmektedir. Bunun için de kadın kılığına girip Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar. Kadın gibi giyinen ikilinin yeni isimleri artık Josephine ve Daphne olmuştur.

Altı dalda Oscar adayı olan filmin oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon yer alırken, yönetmen koltuğunda da Billy Wilder oturuyor.

2. Perde Açılıyor (IMDb: 8,3/10)

Yetenekli ve kariyer sahibi bir oyuncu olan Margo Channing, büyük hayranlarından biri olan Eve Harrington’la tanışır. Tanışmalarının ardından Eve, Margo’nun hayatını değiştirir. Margo’nun hayatına bir anda giren Eve, Margo’nun asistanlığını da yapmaya başlar. Ancak Eve’in ulaşmak istediği şey pek de masum değildir.

Bette Davis, Anne Baxter, Thelma Ritter, Marilyn Monroe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joseph L. Mankiewicz oturuyor.

3. Elmas Hırsızları (IMDb: 7,9/10)

Çevresi tarafından profesör olarak tanınan Roden Scheider, aslında o kadar da masum biri değildir. Roden büyük bir banka soygunu planlamaktadır. Plan için tüm ayrıntıları hesaplayan Roden, soygun için bir kiralık katil ve şoföre ihtiyaç duymaktadır. Bu kişilerle de tanıştıktan sonra her şey tamamdır. Ta ki beklenmeyen bir anda işler karışana dek…

Marilyn Monroe, Sterling Hayden, Jean Hagen, Louis Calhern gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Josh Huston oturuyor.

4. Uygunsuzlar (IMDb: 7,4/10)

Eşinden boşandıktan sonra Guido adında başka bir dul adamla yaşamaya başlayan Roslyn, zamanla Guido’dan hoşlanmaya başlar. Bir gün Roslyn, Guido’yu arkadaşı Gay ile tanıştırır ve Guido bir anda ona aşık olur. Roslyn, Guido ve Gay’in genç bir kovboy olan Perce’in atlarını yakalamak için yola çıkacaklarını öğrenir ve bunu duyunca ikiliyi engellemeye çalışır.

Eli Wallach, Clark Gable, Montgomery Clift ve Marilyn Monroe’nun yer aldığı filmin yönetmenliğini Josh Huston üstleniyor.

5. Yaz Bekarı (IMDb: 7,2/10)

Karısı ve oğlu tatil için evden uzaklaşan Richard Sherman’ın yaz tatili boyunca yalnız kalacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Sherman, yaz tatilini üst katında oturan seksi ama masum bir yıldız adayı olan komşusuyla geçirecektir.

Billy Winder’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes, Oskar Homolka gibi isimler yer alıyor.

6. Erkekler Sarışın Sever (IMDb: 7,2/10)

Taşradan kente gelen Lorelei ve Dorothy oldukça güzel iki genç kızdır. Salon şarkıcılığı yaparak hayatlarını devam ettiren ikili, dev bir transatlantikle Paris’e gitmek için yola koyulurlar. Güzellikleriyle dikkat çeken kızların paraya karşı da özel ilgileri vardır. Transatlantikteki birçok zengin adam bu iki güzelin peşine düşecektir.

Marilyn Monroe, Jane Russell, Elliott Reid, Marcel Dalio gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Howard Hawks oturuyor.

7. İki Sevgi Arasında (IMDb: 7,2/10)

Doğduğu kasabaya geri dönen Mae Doyle, hayatı dalgaya vuran bir kadındır. Mae’nin erkek kardeşi balık konserve fabrikasında beraber çalıştığı Peggy’nin kız kardeşi Mae gibi olmasından korkmaktadır. Ancak Mae zamanla Jerry’i sever ve onunla evlenerek bir bebek sahibi olur. Mae mutludur fakat hala pervasızdır.

Fritz Lang’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Barbara Stanwyck, Paul Douglas, Robert Ryan ve Marilyn Monroe yer alıyor.

8. Niagara (IMDb: 7,1/10)

Tatil için Niagara Şelalesi’ne gitmeyi tercih eden George ve Rose Loomis çiftinin ilişkileri pek de iyi gitmiyordur. Gezileri sırasında ilişkileri daha da kötüleşen çift, orada Cuttlers çifti ile tanışır. Cuttlers çifti balayı için orada bulunmaktadır. Polly Cuttler, Rose Loomis’in George’u aldattığını fark eder. Hatta öyle ki, Rose ve sevgilisi Rose’un kocasını Niagaa Şelalesi’nde öldürmeyi planlamaktadır.

Marilyn Monroe, Joseph Cotten, Jean Peters gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Henry Hathaway oturuyor.

9. Milyoner Avcıları (IMDb: 7,0/10)

Pola, Loco ve Schatze New York’ta yaşayan üç genç ve güzel modeldir. Zengin koca bulabilmek için şehrin lüks semtlerinden birinde daire kiralayan Pola, arkadaşları Loco ve Schatze’i de yanlarına alır. Kızların ortak bir hayali vardır; o da zengin koca bulmak! Bunu başarabilmek için de zenginlerin katıldıkları partilere gitmeyi akıl eden kızlar, evlerindeki eşyaları satarak partilere hazırlanmaya başlarlar.

Jean Negulesco’nun yönetmenliğini üstlendiği Milyoner Avcıları’nda Marilyn Monroe, Betty Grable, Lauren Bacall başrolleri paylaşıyor.

10. Tehlikeli Oyun (IMDb: 7,0/10)

Bir kimya şirketinde gençlik hapı üretimi üzerinde çalışan kimyager Barnaby Fulton, sonunda bir şeyler bulmuştur. Bulduklarını kendi üzerinde deneyen Barnaby, yanlışlıkla başka bir karışımdan da bir doz alır. Kendini daha genç hisseden Barnaby, ilacın işe yaradığını düşünür. Bunu gören karısı Edwina da o ilaçtan alır. Ancak Edwina’nın aldığı doz çok yüksektir ve Edwina’yı çocukluğuna geri döndürür.

Cary Grant, Ginger Rogers, Esther Dale ve Marilyn Monroe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Howard Hawks üstleniyor.

11. Bir Gecelik Macera (IMDb: 6,9/10)

Pilot olan Jed, sevgilisi Lyn’ın New York’ta şarkıcılık yaptığı otelde kalmaktadır. Jed bir gün güzeller güzeli bir kadın olan otelin bebek bakıcısı Nell ile tanışır. Jed’e yaklaşabilmek için bir anda karanlık yüzünü ortaya çıkaran Nell, aslında hiç de göründüğü gibi masum değildir.

Marilyn Monroe, Richard Widmark, Anne Bancroft’un yer aldığı filmin yönetmenliğini Roy Ward Baker üstleniyor.

12. Dönüşü Olmayan Nehir (IMDb: 6,7/10)

Hapisten yeni çıkan Matt, oğlu Mark ile birlikte çiftlikte yaşamaktadır. Bir gün iki tanrı misafiri kapılarını çalar. Bu kişiler Harry Weston ve karısı Kay’dir. Harry bir kumarbazken, Kay ise salon şarkıcısıdır. Karı koca çiftliğin yakınındaki nehirde rafting yaparken kontrolü kaybetmişlerdir. Matt onlara yardım eder ancak Harry bir süre sonra Matt’in atını çalarak kaçar.

Otto Preminger’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Robert Mitchum, Marilyn Monroe, Rory Calhoun gibi isimler yer alıyor.

13. Uyuyan Prens (IMDb: 6,7/10)

Londra’da 1911 yılında taç giyme töreninde koroda şarkı söylemekte olan Elsie Marina’ya aşık olan prens, bu güzeller güzeli dansa kaldırır. Gecenin ilerleyen saatlerinde prens ve genç kız birbirlerine aşık olduklarının farkına varırlar.

1957 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Richard Wattis gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise yine Laurence Olivier oturuyor.

14. Otobüs Durağı (IMDb: 6,6/10)

Rodeo yarışçısı olan Bo, Phoenix’de bir kafede şarkıcılık yapan güzeller güzeli Cherie’ye aşık olmuştur. Cherie, Bo’yla birlikte olmak istemez ve ondan kaçmak için Los Angeles’a doğru kaçmaya çalışır. Kaçmaya çalışırken Bo onu bulur ve Montana’daki evine Cherie’yi götürmek için beraber yola koyulurlar.

Marilyn Monroe ve Don Murray’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Joshua Logan oturuyor.

15. As Young as You Feel (IMDb: 6,6/10)

65 yaşında emekli olmaya karar veren John Hodges’ın emekliliği kısa sürer ve çalıştığı şirketin ortak şirketlerinden birinin başına geçmek zorunda kalır. Rutin denetimler için eski çalıştığı iş yerine giden Hodges, görmemesi gereken şeyleri görür. Eski şirketinin patronu olan McKinley’i sekreteriyle flörtleşirken, McKinley’in karısı ise Hodges’dan hoşlanmaktadır.

Harmon Jones’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmde Marilyn Monroe, Monty Woodley, Thelma Ritter gibi isimler yer alıyor.
36 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like