1. Ana
  2. Diğer
  3. Köpek Cinsleri: Ailelere İdeal Evde Bakılabilecek En Dost 10 Köpek Türü

Köpek Cinsleri: Ailelere İdeal Evde Bakılabilecek En Dost 10 Köpek Türü

İnsanların sadık dostu olarak bilinen köpekler, bireyleri sakinleştirip, hayata daha pozitif bakmalarını sağlamanın yanı sıra evin çocuklarının sosyal hayatta daha başarılı olabilmelerini sağlıyor. Tabii ki bir bebek gibi bakım ve ilgi isteyen köpekler için sahiplenmeden önce kişinin kendini buna hazır hissediyor olması gerekiyor. Aileniz ve sizin için en uygun köpeği seçmek istiyorsanız, listedeki arkadaş canlısı köpeklerden birini sahiplenebilirsiniz!

1. Fransız Bulldog

Bekçilik görevinde oldukça başarılı olan bu cins, aynı zamanda çok sevecen ve oyuncudur. Bulldoglar bir kişi ile duygusal bağ kurup, bir kişiyi sahip olarak benimserler; bu yüzden de o kişiyle aralarındaki bağ kolay kolay kopamaz. Her ne kadar sevimli görünseler de, rahatsız edildiklerinde veya sahiplerini kıskandıklarında oldukça saldırgan davranışlar sergilerler. Daha çok yaşlılarla iyi geçinen Bulldoglar, yaramaz çocuklardan pek hoşlanmaz.

2. Beagle

Koku alma duyusu çok gelişmiş bir cins olan Beaglelar genellikle yaban tavşanı, bıldırcın, sülün gibi hayvanları avlamak için avcıların yanlarında götürdükleri köpektir. Avlanmanın yanı sıra keşfetmeyi seven bu cins, aynı zamanda enerjik, dost canlısı, cesur ve meraklıdır. Diğer köpek cinslerinden daha çok oyun oynama ihtiyacı duyan Beaglelar, çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ancak eğer küçüklükten alıştırılmadı ise başka bir evcil hayvanla bir arada yaşamakta zorluk çekebilirler.

3. Bull Terrier

Cesurluğuyla bilinen bu cinsin hiçbir şeyden korkusu yoktur. Cesur oldukları kadar bir o kadar da oyuna düşkündürler. Sahiplerine olan sadakatleri çok fazladır ve bu cins için hayatlarında sahiplerinden daha önemli bir şey yoktur. Her ne kadar dışarıdan insanlara korkutucu bir cins gibi gelse de aslında çok sevecen bir yapıya sahiptirler. Bull Terrierler aile üyelerini korumak için her şeyi kolaylıkla göze alırlar.

4. Uzun Tüylü Collie

Apartman hayatı için pek uygun olmayan bir cins olan Collieler; hoşlanmadıkları insanlara karşı ne kadar soğuk davranırlarsa davransınlar saldırmazlar. Oldukça inatçı bir yapıya sahip olan Collielerin sık sık tüylerini fırçalamak gerekir. Zeki olmalarının yanı sıra sevimli ve duyarlıdırlar. Çocuklara mükemmel bir dost ve oyun arkadaşı olurlar. Sahibine karşı korumacı bir yapıya sahip olan bu cinsin çocuklara karşı özel olarak bir koruma iç güdüsü vardır.

5. Newfoundland

 

Çok iri olmaları onların müthiş bir yüzme yeteneğinin olmasını sağlar. Kürkleri onları soğuktan ve sudan korur. Güçlü olmasının yanı sıra uyumlu, cesur, cömert, zeki ve insanlara karşı arkadaş canlısıdır. Her ne kadar güçlü olsalar da vahşilikten uzaktırlar. Sahibine karşı son derece dikkatli olmalarının yanı sıra yabancılara karşı da saldırgan davranışlar sergilemezler.

6. Vizsla

İçindeki sevgiyi dışa vurmakta çok başarılı olan bir köpek cinsidir. Aile ile yaşamaya uygun olmasının yanı sıra çocuklarla da çok iyi anlaşır. O kadar enerji doludur ki, her gün egzersiz yaptırılması gerekir. Öyle ki, enerjisi boşaltılmaz ve egzersiz yaptırılmaz ise ruhsal problemler yaşayabilir.

7. İrlanda Setter’ı

Tıpkı bir insan gibi düşünebilen İrlanda Setterları oldukça zekidir. Diğer hayvanlarla çok iyi geçinebilen bu cins, aynı zamanda enerji doludur. Enerjisinin gereği saatlerce süren yürüyüşlerden ve sürekli koşmaktan hoşlanırlar. İnsanlarda da sahibinin dışındaki kişilerle kolayca tanışıp, anlaşabilir. Karşısındaki kişiden bol bol sevgi görmek isterler ve karşısındaki kişiye de onu sevdiğini belli etmeyi severler.

8. Kaniş

Hassaslığının yanı sıra akıllı, oyun oynamayı seven ve gururlu bir cinstir. Katıldığı aileyle arasında sağlam bir bağ oluşur ve ailenin üyelerine iyi bir arkadaş olur. Oyun oynamayı çok severler ve pek havlamadıkları için apartmanda yaşamada sıkıntı çıkarmazlar. İtaat konusunda birçok köpek cinsinden iyi durumdadırlar.

9. Labrador Retriever

Sahibiyle en fazla uyum sağlayan köpek cinslerindendir. Sabırlı, zeki ve sadıklardır. Sahiplerinden emir almayı, itaat etmeyi, suyu severler. Enerjik oldukları için oyun oynamayı da çok severler. Çocuklara karşı iyidirler ve katıldıkları ailenin bir üyesiymiş gibi hissetmek onları mutlu eder. Ancak bu cins köpeklerin uzun süre yalnız bırakılmaması gerekir, yoksa evdeki eşyalara zarar verebilirler.

10. Golden Retriever

Tam bir aile köpeği olan Golden Retrieverlar kendilerini ailelerine adarlar. Yaşam dolu bir yapıya sahip bu cins, enerjiktir, sevgileri çoktur, yemek yemeyi de severler. Sahiplerinin mutlu olmasıyla onlar da mutlu olur. Yabancılarla kolaylıkla dostluk kurabildikleri için koruma köpeği olmaya müsait değildirler. Sahiplerine gözü kapalı güvenirler, sahiplerinin verdikleri emirleri hemen ve eksiksiz uygularlar, yalnız kalmaktan da hiç hoşlanmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>