Kitap Sayfalarından Beyaz Perdeye Geçiş Yapan 15 Başarılı Uyarlama Film

“Kitabı mı daha güzel, filmi mi?” sohbetlerinin baş rolü olan filmleri sizler için derledik. Hayvan Mezarlığı’ndan Uçurtma Avcısı’na 15 filmlik listemizde bazı filmleri gördüğünüzde şaşırabilir ve “İlk olarak kitabını okumalıydım” diyebilirsiniz. İyi okumalar ve iyi seyirler.

1. The Da Vinci Code – Da Vinci Şifresi (IMDB: 6,6)

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim alanında profesör olmuş Robert Langdon, iş gezisindeyken Louvre’un müdürünün ölü bulunduğunu öğrenir. Langdon ve kriptoloji uzmanı Sophie Neveu bu ölümün arkasındaki sır perdesini aralamak için araştırmalara başlar ve ipuçlarının onları şaşırtıcı bir şekilde Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa’ya götürdüğünü fark ederler. Bu gerçeğin ortaya çıkması Langdon ve Neveu için tehlike arz eder çünkü öldürülen kişi tıpkı Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

Dan Brown’ın kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor ve oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno gibi isimler yer alıyor.

2. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı (IMDB: 7,6)

Amir ve Hassan, Amir’in babasının evinde büyüyen iki arkadaştır ve hikayeleri 1970’lerin Afganistan’ınında geçer. Amir, babasının Hassan’ı daha çok sevdiğini düşünmektedir. Çocukluklarında acı tatlı pek çok şey yaşarlar. Amir’in uçurtma yarışmasını kazanmasının ardından, Hassan arkadaşına bir uçurtma getirmek üzere gider ancak dayak yer. Bu sırada arkadaşı Amir olanları izlemektedir ancak Hassan’a yardım edemez çünkü korkmuştur. Yıllar sonra bir gün Amir; Hassan’ın oğlunun Taliban tarafından kaçırıldığını ve öldürüldüğünü öğrenir. Bu sefer dostunu yarı yolda bırakmak istememektedir ve ona borcunu ödemek için ondan geri kalan tek şeyi, oğlunu kurtarmayı aklına koyar.

Khaled Hosseini’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Marc Forster iken oyuncuları ise Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub’tur.

3. Cloud Atlas – Bulut Atlası (IMDB: 7,5)

Film, 1850’li yıllarda ve Pasifik Okyanusu’nda geçiyor. Birçok ünlü isimle çalışılan filmde her biri bambaşka zamanlardaki karakterleri canlandırıyor ve filmde geçmiş, bugün ve gelecek iç içedir.

David Mitchell’in aynı isimle yazdığı kitabından uyarlanan, Lana Wachowski, Tom Tykwer ve Lily Wachowski’nin beraber yönettiği filmde Tom Hanks’ın yanı sıra Halle Berry, Hugh Grant, Susan Sarandon ve Jim Sturgess gibi pek çok yıldız isim yer alıyor.

4. The Fault In Our Stars – Aynı Yıldızın Altında (IMDB: 7,8)

Üç yıldır tiroid kanseriyle savaşan 16 yaşındaki Hazel, kanserli hastalar için yapılan terapi seanslarında Augustus isimli yakışıklı bir gençle tanışır. Agustus’ın beyin tümörü vardır ve hastalığı ondan bacağını almıştır. Hastalıkları yüzünden yarım kalmış iki genç birbirlerine aşık olur. Ancak kısa bir süre sonra Hazel’in durumu kötüleşir. Tedavi için hastaneye yatırılan Hazel’in isteği Amsterdam’a giderek çok sevdiği yazar Peter Van Houter ile tanışmaktır. İkili birlikte bu isteği gerçekleştirmek için yola çıkarlar.

Josh Boone’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Filmin başrollerinde Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Willem Dafoe yer alıyor.

5. Anna Karenina (IMDB: 6,6)

Evliliği sayesinde St. Petersburg yüksek sosyetesine giren Anna Karenine’in kocası önemli bir siyasetçidir. Anna bir gün kardeşinin bozulan evliliğini düzeltmek için Moskova’ya doğru yola çıkmaya karar verir. Kardeşinin yanına giderken trende tanıştığı Kontes Vronsky’nin oğlu annesini karşılamaya gelmiştir. Anna ve garda tanıştığı Kontes’in oğlu genç subay Vronsky ile birbirlerine aşık olurlar. Artık her şey Anna için çok zordur çünkü bu aşka karşı koyamamaktadır.

Yönetmenliğini Joe Wright’ın üstlendiği filmi Tolstoy’un ölümsüz romanından uyarlandı. Oyuncu kadrosunda ise Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor Johnnson, Kelly Macdonald gibi isimler yer alıyor.

6. Pride And Prejudice – Aşk ve Gurur (IMDB: 7,8)

Filmde taşralı bir beyefendinin kızlarından biri olan Elizabeth Bennett ile varlıklı bir soylu olan Fitzwilliam Darcy’nin arasındaki çatışma işlenir. Varlıklı olmanın verdiği bir gurur ile Elizabeth’in ailesinin taşralı olmasının verdiği ön yargı, ikilinin arasında bir mesafe olmasına neden olur. Aynı şekilde Elizabeth’te de aynı gurur durumu söz konusudur ve Darcy’nin zenginliğinden ötürü züppe olduğu ön yargısına da sahiptir.

Jane Austin’in yazdığı kitabın yönetmenliğini Joe Wright ve başrollerini de Keira Knightley ile Matthew MacFadyen üstleniyor.

7. The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı (IMDB: 6,7)

İki kız kardeş, aynı anda krala aşık olur. İki kız kardeş birbirinden çok farklı kişiliklere sahiptir: bir kardeş babasının sözüne sadık kalırken, diğer kardeş ise daha başına buyruktur. Her ne kadar aralarına bir rekabet girmiş olsa da bu dramatik ve hırslı oyunlarla çevrili ilişkilerde, Boleyn kızları gücü ve sadakati birbirlerinde bulacaktır.

Philippa Gregory tarafından yazılan kitabın sinema uyarlamasını Justin Chadwick yönetmiştir. Natalie Portman ve Scarlett Johansson, Anne ve Mary Boleyn kız kardeşleri canlandırmaktadır.

8. One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (IMDB: 8,7)

Bir sinema klasiği olan film, tutuklu olduğu cezaevinden çıkmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy’nin öyküsünü anlatmaktadır. McMurphy’nin aykırı hareketleri hapishane yönetiminin gözüne batmaya başlayınca bir akıl hastanesine götürülür ve akıl hastanesi McMurphy’nin deli olduğunu onaylar. Hapishaneden kurtulan McMurphy artık tımarhanede kalmaktadır ancak burada da aykırı hareketleriyle yönetimin dikkatini çekmektedir.

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Guguk Kuşu kitabının sinema uyarlamasını Milos Forman yönetmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Michael Berryman, Dean R. Brooks, Jack Nicholson ve Louise Fletcher gibi isimler yer almıştır.

9. The Prestige – Prestij (IMDB: 8,5)

Hem bir sihirbazın asistanı hem arkadaş olan Robert Angier, Julia McCullough ve Alfred Borden’in arası Julia’nın bir gösteri sırasında gerçekleşen ölümünden sonra bozulur. Robert, Julia’nın ölümünden Alfred’i sorumlu tutar. Zaman içinde her ikisi de ünlü ve rakip birer sihirbaz olurlar. Robert, Alfred’in yaptığı başarılı bir hileyi çözmeye çalışınca trajik olaylar gelişir.

Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır ve film, Christopher Priest’in kitabından uyarlanmıştır.

10. I Am Legend – Ben Efsaneyim (IMDB: 7,2)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur. Film, Richard Matheson’ın yazdığı kitaptan uyarlanmıştır.

11. Angels And Demons – Melekler Ve Şeytanlar (IMDB: 6,7)

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim dalında profesörlük yapan Robert Langdon, çok güçlü bir gizli örgüt olan İlluminati’nin hala aktif bir örgüt olduğunu ve örgütün işlediği cinayetleri öğrenince çok şaşırır. Örgütün öldürdüğü bir isim önemli bir fizikçi olan Leonarda Vetra’dır. Vetra’nın tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Langdon, Vetra’nın hem meslektaşı, hem de kızı olan Vittoria ile İlluminati’nin izini sürmeye çalışır.

Dan Brown’ın çok okunan kitaplarından olan Melekler ve Şeytanlar, Ron Howard yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmde Tom Hanks, Ewan McGregor, Stellan Skarsgard gibi isimlerin yer almıştır.

12. The Boy In The Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDB: 7,8)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

13. Forrest Gump (IMDB: 8,8)

Filme adını veren Forrest Gump, zeka seviyesi nedeniyle okullara alınmayan biridir. Jenny isimli bir kıza aşık olur ve hayatı boyunca bu aşkın etkisinden çıkamaz. Aşkının yanı sıra tamamen şans eseri birçok ünlü isimle tanışır, Vietnam Savaşı’na katılır ve Amerikan tarihinin önemli olaylarına da bizzat tanıklık etme fırsatını bulur.

Tom Hanks’in adını en çok duyurduğu ve en başarılı filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis otururken, Gary Sinise, Robin Wright, Mykelti Williamson gibi isimler filmde yer aldı. Film, Winston Groom tarafından yazılan kitaptan uyarlandı.

14. Godfather – Baba (IMDB: 9,2)

Sicilya’dan Amerika’ya göç eden Corleone ailesi, kimliği belirsiz bir takım kişinin saldırısına uğrayınca zamanla kaba kuvvet kullanmaya başlarlar ve tahmin edemeyecekleri şekilde bir konuma yükselirler.

Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eserin filminde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan gibi isimler yer almıştır.

15. Pet Sematary – Hayvan Mezarlığı (IMDB: 6,6)

Birçok kişi için taşınmak yeni bir hayatın başlangıcı niteliğindedir ancak Creed ailesinin yeni taşındıkları ev, onların sonu olacaktır. Creed ailesi, yeniden canlanma gücü olan gizemli Hayvan Mezarlığı’nın yanına taşındıklarından habersizdir.

Stephen King’in aynı isimli kitabından beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmenliğini Mary Lambert yapmıştır. Yazar Stephen King’in de oyuncular arasında yer aldığı filmde aynı zamanda Dale Midkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby gibi isimler de yer almıştır.