1. Ana
  2. Diğer
  3. Meziyetlerini Öğrendiğinizde Hemen Sahiplenmek İsteyeceğiniz En Popüler 10 Kedi Cinsi

Meziyetlerini Öğrendiğinizde Hemen Sahiplenmek İsteyeceğiniz En Popüler 10 Kedi Cinsi

Sahiplenildikten sonra evin bir ferdi olmaya başlayan evcil hayvanlardan en çok tercih edilenlerinden biri de kediler. Hem evde bakımının kolay olması, hem de insana iyi dostluk yapabilmesi nedeniyle kentleşmeyle yalnızlaşan insanların ilk tercihlerinden birinin kediler olmasını sağlıyor.

1. Maine Coon

12-13 yıllık ömürleri olan bu kedi cinsi iyi huyludur ve birçok yaşam tarzına kolaylıkla uyum sağlayabilir. İnsanlarla geçirdikleri vakitlerde çok mutlu olurlar ve keyif alırlar. Özellikle dikkatlerini çeken şeylerle oynamayı çok severler. Her ne kadar kucakta olmaktan pek hoşlanmasalar da sahiplerine yakın olmak isterler.

2. Ragamuffin

13-16 yıllık ömürleri olan bu kedi cinsi kucak seven kedi cinslerindendir. Hatta öyle ki sahibinin kucağına yerleşmek için uygun zamanı kollarlar. Kucakta en sevdikleri pozisyon ise bebek gibi tutuldukları pozisyondur. Fırlatılan eşyayı alıp getirme huyuyla köpeklere benzetilir. Tatlılıklarının yanı sıra ayrıca çok da akıllılardır. Tırmalama gibi huyları yoktur, kediden korkan kişilerin kedileri sevme sebebidirler.

3. Ragdoll

18-20 yıllık ömürleri olan bu kedi cinsi sahiplerini çok sever ve sahiplerini eve geldikleri zaman kapıda karşılamaktan hoşlanırlar. Çabucak öğrenme gibi bir artıları vardır ve öğretilenleri uyguladıklarında da ödüllendirilmek isterler. Uysal ve uyumlu bir cins oldukları için çocuklu ve kedilerle anlaşabilen köpekleri olan aileler için ideal bir seçimdir.

4. İran Kedisi

14-15 yıllık ömürleri olan bu kedi cinsi onurlu ve uysal kedilerdir. Sahibinin kucağında saatlerce oturmak onlar için en keyifli etkinliktir. Sessizdirler ve kendileri gibi sessiz ortamlardan hoşlanırlar, kalabalıktan pek hoşlanmazlar. Bakımı her ne kadar zor olsa da tatlılığıyla o zorluğu unuttururlar.

5. American Shorthair

15-16 yıllık ömürleri olan bu kedi cinsi uyumludur ve iyi huyludur. Pek hareketli olmasa da çok sakin bir yapıya da sahip değillerdir, tam bir aile kedisidir. Eğer karşısındaki kişi onunla oynarsa o da keyifle oyuna katılır ancak onunla oyun oynanmazsa kendisini oyun oynamak zorunda hissetmez.

6. Habeş Kedisi

Kedi cinsleri arasında en eskilerden biri olan Habeş Kedileri, çok aktiftirler. Oyun oynamayı sevmelerinin yanı sıra çevreleriyle de oldukça ilgilidirler. Kendileriyle ilgilenilmesinden hoşlanırlar ve sevgi doludurlar. Güçlü, özgür ruhlu ve sosyal bir yapıya sahiptirler.

7. Siyam Kedisi

Zeki ve sevimli bir cins olan Siyam Kedileri, iletişim konusunda oldukça yeteneklilerdir. Karşısındaki insanla iletişim kurarken hem sesini, hem de bedenini kullanan bu cins, oldukça inatçıdır da. Sahiplerini çok benimserler ve sahiplerine yardımcı olabilmek için onların peşinde dolanırlar. Sahipleriyle özel bir bağ kuran bu kediler, sahipleri oturduğunda onların kucağına oturmayı veya sahipleri yattığında onlarla birlikte yatmayı severler.

8. Tonkinese

15-16 yıllık ömürleri olan bu cinsin en temel özellikleri arkadaş canlısı, sevecen ve aktif bir cins olmasıdır. Ataları Siyam kedileridir ve Siyam kedileri gibi onlar da çok zekidirler. Hileleri çok çabuk fark edip, bir şeyleri çok çabuk öğrenirler.

9. Russian Blue

10-16 yıllık ömürleri olan bu cins nazikliğiyle ünlüdür. Sessiz, sakin ve biraz da utangaç bir yapıya sahiptir. Uysal bir kedi cinsidir ve yaşadıkları ortamın değişmesinden, değişikliklerden pek hoşlanmazlar. Hep aynı zamanda, aynı yerde mama yemek isterler, rutini severler. Kumlarının ve yaşadıkları alanın her zaman temiz olmasını isterler. Aile bireyleriyle uyumludurlar, iyi anlaşırlar.

10. Bengal Kedisi

Çok güzel bir görünüme sahip olan bu kedi cinsi aynı zamanda uysal bir yapıya da sahiptir. Diğer kediler kadar uysal olmasa da, evinizde sizinle yaşamasından mutluluk duyacağınız bir cinstir. Çok meraklı olan bu kediler, her şeyi keşfetmek isterler ve bazen geceleri siz uyurken bir anda burnunuza sokulabilirler. Çevik bir yapıya sahiptir, evde sürekli olarak koşarlar, rafların tepelerine çıkarlar. Bu cins sahibine oldukça bağlıdır ve sahibiyle zamanla derin bir bağ kurar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>