1. Ana
  2. Yönetmene Göre
  3. Hatırlayalım: Paramparça Filmi

Hatırlayalım: Paramparça Filmi

Fatih Akın, son filmi Altın Eldiven’den (2019) bir önceki filmi In the Fade yani Paramparça ile son yıllarda gerçekleşen Neonazi eylemleri sırasında katledilenler kurbanları anmıştı. Dünyanın her yerinde, tıpkı bir bukalemun gibi renk değiştirerek varlığını sürdüren bir hastalık olarak ırkçılığa karşı mücadele veren kadının hikayesini izliyoruz filmde.
Avrupa’nın göbeğinde; ailesine oldukça bağlı ama ne bir anne ne bir eş, gerçek bir kadın olarak Katja’nın intikam yolculuğuna çıkıyoruz. Katja’nın ve Neonazi çiftin zihinsel yolculuğunda kendimizi buluyoruz. İntikam yolculuğu çoğu zaman adalet arayışı demek olabilir. Ancak adalet intikamla sağlanamaz, adalet bir yaşama biçimidir. Diana Kuger’ın muhteşem oyunculuğuyla izlediğimiz Katja da ailesini kaybetmiş biri olduğu için hak ve adalet arayışına giriyor.

Fatih Akın, modern toplumda  kurban oluş hallerini görünür kılar. (Spoiler!) Katja da
kendini savunmak için, kurban olmamak için suçlunun karavanına bir bomba yerleştiriyor. Ta ki oradan bir kuş uçana kadar. Her öldürenin katil olmadığını ve her intikamın da öldürmekle alınmadığını hatırlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>