Yazın da gelmesiyle imkanı olanlar tatil mekanlarına akın etmeye başladı. Çoğu kişi için deniz, kum, güneş üçlüsü huzur anlamına gelse de, hassas ciltli kişiler için tam bir baş belası olabiliyorlar. Güneş yanıklarının dereceleri olsa da en az derecede bir yanık bile uykunuzdan edecek kadar acı verebiliyor. Ancak güneş yanıkları çözümü olmayan bir sorun değildir.

1. Soğuk duş

Soğuk suyla alacağınız bir duş güneş yanığına maruz kalmış olan cildinizin soğumasına yardımcı olur, acıyı azaltır.

2. Kabartma tozu

Güneş yanığının kırmızılığından ve verdiği rahatsızlık hissinden kurtulmak için duşa 2 bardak kabartma tozu eklemesi yapın.

3. Aloe Vera özlü losyon

Güneş yanığı nedeniyle kurumuş ve kötü durumda olan cildi nemlendirmek ve yatıştırmak için Aloe Vera özlü losyonları tercih edebilirsiniz. Aloe Veralı bazı ürünler lidokeyn içerir. Lidokeynin uyuşturucu etkisi vardır ve güneş yanığı acısını rahatlatır.

4. Poşet çay

Güneş vücudumuzun farklı bölgelerinde farklı derecede yanıklara neden olur. Eğer göz kapaklarınız güneş yüzünden yanıyorsa iki poşet çay ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Poşet çayları soğuk suya batırın ve iyice ıslatın. Islattığınız poşet çaylarla gözlerinizi kapatın ve rahatlamaya bakın.

5. Vazelin

Vazelin hemen hemen her şey için kullanılıyor ve fiyatı da oldukça ucuz olduğu için ulaşılması çok kolay oluyor. Vücudunuzda güneş yanığı olan kısımlara vazelin veya vazelinle aynı işlevi gören Aquaphor’u kullanabilirsiniz.

6. Süt

Soğuk değil ancak serinletilmiş bir sütü güneş yanığının üzerine dökün ve üzerini temiz bir bezle kapatın. Süt, güneş yanığından kaynaklanan rahatsızlığı teninizde bir protein tabakası oluşturarak engeller.

7. Salatalık

Salatalık doğal bir oksitlenme önleyici ve ağrı kesicidir. İlk olarak salatalıkları soğutun, sonra blender yardımıyla püre haline getirin ve püre haline gelen salatalığı güneş yanıklarının üzerine sürerek uygulayın.

8. Patates

Patatesleri kaynatın ve kaynadıktan sonra kabuklarını soyun. Hazırladığınız patatesleri pansuman yaparmış gibi güneş yanığının bulunduğu bölgeye sürün. Patatesin içindeki nişasta acıyı dindirir ve yarayı iyileştirir.

9. Mısır nişastası

Güneş yanıklarının acısını dindirmek için kullanılan bir diğer ürün mısır nişastasıdır. Mısır nişastasını suyla karıştırarak macun kıvamını elde ederiz ve bu macun kıvamından karışımı güneş yanıklarının üzerine süreriz. Mısır nişastasının güneş yanığının acısını dindirme üzerinde etkisi vardır.

10. E vitamini yağı

E vitamini, oksitlenme önleyicidir ve güneş yanıkları nedeniyle oluşmuş iltihaptan da kurtulmaya yardımcı olur. E vitamini yağını güneş yanığına sürebilir ya da e vitamini hapı alabilirsiniz.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like