1. Home
  2. Diğer
  3. Gerçek İsimlerden Sahne İsimlerine Geçiş Yapan 8 Ünlü

Gerçek İsimlerden Sahne İsimlerine Geçiş Yapan 8 Ünlü

Ünlülerin çoğunun sahne dışındaki gerçek isimlerini duyduğumuzda şaşkınlığa uğrarız çünkü çoğunun gerçek isminin sahne ismiyle hiçbir alakası yoktur. Dünyaca çapında üne sahip kişilerin gerçek isimlerinden sahne isimlerine geçişini sizin için derledik, buyurunuz…

Woody Allen (Allan Konigsberg)

Fıkra yazarlığından yönetmenliğe geçiş yapan Allen, 17 yaşındayken ismini resmi olarak Heywood Allen olarak değiştirmiş. Liseden beri kendisi Woody Allen ismiyle tanınıyormuş.

Tina Turner (Anna Mae Bullock)

Ike Turner’la evlendikten sonra kendi soyadından vazgeçti ve ilk ismini de Tina olarak değiştirdi. Bunun bir nedeni de o ismin tamamen kendine özgü olması ve bu sayede de kocasının onu tamamen kendisine ait hissedebilmesi içinmiş.

Cher (Cherilyn Sarkisian)

1964’de Sonny Bono ve Cher, Caesar & Cleo grubunda birlikte yer aldı. Daha sonra Cherilyn ismiyle kendi başına bir şarkı kaydetti. Ancak şarkıcının asıl patlaması 1965’de Sonny & Cher ismiyle çıkarttıkları I Got You Babe şarkısıyla oldu. Ve Cher adıyla tanınmaya başladı.

David Bowie (David Robert Jones)

1964’de ilk şarkısı olan Liza Jane’i Davie Jones ismiyle yayınladıktan bir süre sonra insanlar onu Monkees’deki Davy Jones’la karıştırmaya başladı. Bunun üzerine Bowie, soyadını Amerikan öncülerinden biri olan James Bowie’den aldı ve ismini de David olarak kullandı.

Bob Dylan (Robert Zimmerman)

Çoğu kişi sahne isminin Dylan Thomas’dan esinlendiğini söylese de Bob Dylan bunu yalanlamıştır. Biyografi yazarı Daniel Mark Epstein’e göre 17 yaşındayken ünlü olmaya can atan müzisyen ilk önce Bobby Zimmerman oldu, sonra Bob Dillon ve en sonunda da Bob Dylan oldu.

Sting (Gordon Matthew Thomas Sumner)

1977’den önce jazz gruplarında çalarken ara ara sarı ve siyah çizgili üstler tercih ediyordu. Bir gün bir grup lideri ona arıya benzediğini söyleyince Summer, sahne ismini ‘sokmak’ anlamına gelen ‘Sting’ olarak değiştirdi.

Audrey Hepburn (Audrey Kathleen Ruston)

Aslında Audrey Hepburn ismi sahte bir sahne ismi değil. Babası Hepburn soyadının ailesinin kullandığı bir soyad olduğunu sonradan öğrendi ve Audrey’in soyadı resmi olarak değişti.

Marilyn Monroe (Norma Jean Mortenson)

Doğum belgesinde ismi ne kadar Norma Jean Mortenson olarak geçse de doğumundan çok kısa bir süre sonra ebeveynleri ayrılınca vaftiz edilirken Marilyn’e Norma Jean Baker ismi verilmiş. Ancak daha sonra elde edilen bilgilere göre Marilyn ve Monroe isimleri annesinin evlenmeden önce kullandığı isimlermiş. Ve Norma Jean, 1956’da resmi olarak ismini Marilyn Monroe olarak değiştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>