1. Ana
  2. Sinema Gündemi
  3. Efsane Film Fight Club Hakkında Daha Önce Duymadığınız 15 Detay

Efsane Film Fight Club Hakkında Daha Önce Duymadığınız 15 Detay

Fight Club hayranları 1999’da vizyona girdiği günden bu yana filmin ne mesaj verdiği konusunda bir ortak nokta bulamamış olsa da, sinema tarihinin kült yapıtlarından biri olarak görülen ve beyin yakan bir film olan Fight Club hakkında, filmden daha fazla beyin yakan gerçekleri öğrenmeye hazır mısınız? Cevabınız evetse, sizi aşağıya alalım.

1. Fight Club kitabını yazarken Chuck Palahniuk’e ilham olan şey arkadaşlarıyla gittiği bir kamp macerasıydı.


Kamp sırasında kamp yapan bir grupla tartışan Chuck ve arkadaşları, çok sesli olduklarını ve sessiz olmalarını rica etmişti ancak bunun sonrasında kamp yapan diğer grupla kavgaya tutuşuldu. Tartışma sonrasın Chuck yüzüne darbe almış olsa da, Pazartesi günü işe gittiğinde iş arkadaşları bir fark göremediklerini söylemişlerdi.

2. Filmin başrol oyuncusu Edward Norton, Fight Club ve The Graduate kitapları arasında benzerlikler olduğunu fark etti.

Filmin yönetmeni David Fincher da bu benzerlikleri fark etti. Ancak kitabın yazarı Palahniuk bu fikirlerine katılmamakta ısrarcıydı.

3. Brad Pitt‘in filmin kazancı, rol arkadaşından yedi kat daha fazla olmuştu.

Tyler Durden karakteri için ilk düşünülen isim Russell Crowe olmasına rağmen, yapımcı daha sonra Brad Pitt’le anlaştı ve rol sayesinde Pitt, 17.5 milyon dolar kazandı. Edward Norton ise filmden 2.5 milyon dolar kazanç sağladı.

4. Marla Singer karakteri için Helena Bonham Carter’dan önce birçok isim düşünülmüştü.

Yapım şirketi Winona Ryder’i istedi ancak işler istenildiği gibi gitmedi. Fincher, Janeane Garofalo’yu önerdi ancak senaryo Garofalo’yu rahatsız etti. Rol için Reese Witherspoon da düşünüldü ancak yönetmen tarafından çok genç bulunarak vazgeçildi.

5. Yönetmen, Marla rolü için o sırada dönemin en popüler dizilerinden olan Seinfeld’da Elaine Benes rolündeki Julia Louis Dreyfus’u düşündü.

Se7en, The Game gibi oldukça popüler filmlerin de yönetmenliğini yapan Fincher, Julia Louis-Dreyfus ile rol için tanıştığında Julia’nın onu tanımadığını fark etmiş ve bu yüzden de kendini tam bir ezik gibi hissetmiş.

6. Pitt ve Norton filmden önce boks ve sabun yapma eğitimleri alarak filme hazırlık yaptılar.

7. Filmin hemen hemen her sahnesinde Starbucks bardağı yer alıyor.

Fincher, hemen hemen her sahnede Starbucks bardağına yer verme fikrini The Game filminden ilham aldıklarını söylemişti. Filmin sonunda ise bir kahve dükkanının neredeyse yok olduğunu görüyoruz.

8. Tyler Durden karakteri filme ‘resmi’ olarak girişinden önce, yaklaşık beş sahnede arkada yer alıyor.

İlk olarak havalimanında, daha sonra testis kanseri destek grubunun buluşmasında, Marla buluşmayı terk ederken ve birkaç alakasız yerde daha görülüyor.

9. Anlatıcı olan Tyler Durden’ı vurmaya çalışan üç dedektif olan Andrew, Kevin ve Walker’ın isimlerinin kombinasyonundan Se7en’ın yazarı olan Andrew Kevin Walker’ın ismi çıkıyor.

10. Titanic’te kullanılan bir bilgisayar üretimli imgeleme, filmde de yer aldı.

Nerede kullanıldı diye sorarsanız, destek grubunun liderinin kendini buz mağarasında hayal ettiğinde, sisli nefesi Titanic’teki sisli nefeslerden oluşturulmuştu.

11. Norton’ın Tyler Durden’in kulağına vurduğu sahnede Brad Pitt’in tepkisi tamamen gerçekti.

Anlatıcı, o sahnede nasıl dövüşeceğini öğreniyordu ve bu sahnede Ed Norton’ın Tyler Durden’in omzuna yumruk atması gerekiyordu. Tam bu sırada Fincher, Norton’ın kulağına Pitt’in kulağına yumruk atmasını fısıldadı.

12. Marla’nın kitapta yer alan bir repliği, yapımcı şirketin isteği doğrultusunda filmde değiştirilmişti.

Kitapta Marla, Tyler’a ‘Oh Tyler, senin yüzünden kürtaj olmak istiyorum.’ repliğini söylerken, 20th Century Fox’un isteğiyle bu replik, ‘Orta okuldan beri böyle sevişmemiştim.’ olarak değiştirildi.

13. Filmi, vizyona girme tarihinden daha erken bir tarihte izleme şansını yakalayan televizyon programcısı Rosie O’Donnell, ulusal televizyonda yer alan programında film hakkında spoiler vererek her şeyi mahvetti.

O’Donnell film hakkında spoiler verdikten sonra uyku tutmadığını da eklemişti. Ancak filmin başrollerinden biri olan Pitt, O’Donnell’in bu yaptığının affedilmez olduğunu söylemişti.

14. Filmin orijinal DVD’sinde başlangıç menüsü Drew Barrymore’un Never Been Kissed filmi olarak karşımıza çıkmıştı.

Bu giriş, korsan uyarısı sonrasında geliyordu ve 15 saniye süren Never Been Kissed menüsü, David Fincher’in fikriydi.

15. IMDb’nin haberine göre Pitt, Tyler Durden karakteri için dişçiye giderek ön dişini gerçekten yonttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>