Hayal ürünü veya gerçek hayattan alınmış kimi filmler vardır ki hikayeleriyle bizi hayata bağlar, hayranlık içinde bırakır ve umut aşılar. Böyle hikayelere imza atmış önemli kişilerin hayatlarının anlatıldığı otobiyografik filmleri listeledik.

1. Gandhi (IMDB: 8,1/10)

1900’lü yılların başında İngiltere’nin sömürüsü altında olan Hindistan’da ‘özgürlük’ kavramı günden güne unutulmaya başlıyor. Bu kötü dönemde ortaya çıkan bir halk kahramanı olarak görülen Mahatma Gandhi, ülkesi ve hatta tüm insanlık tarihi için önemli bir kişilik haline geliyor. Ayrıca film sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalara kazınmıştır.

Richard Attenborough’un yönettiği Ben Kingsley, Daniel Day-Lewis ve Martin Sheen’in oynadığı film Mahatma Gandhi’nin hayatından bir kesit anlatıyor ve biyografi film türünün en önemli örneklerinden biri olarak listelerde yerini alıyor.

2. Amadeus (IMDB: 8,3/10)

İki sanatçı Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin karşılıklı ilişkilerine üzerine kurgulanan bir film. Günlük yaşamında tutarsız ve kopuk bir yaşam süren usta müzisyen Mozart’ın hayatı Salieri üzerinden anlatılmaktadır. Mozart, sanatçı kariyerinin dışındaki hayatında oldukça tutarız bir kişiliğe sahiptir ve bu tutarsızlıkları da Antonio’yu endişelendirir. 

Tom Hulce, F. Murray Abraham, Simon Callow’un rol aldığı filmin yönetmenliğini Milos Forman yönetmiştir.

3. Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (IMDB: 7,5/10)

İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, bu öğrencilerle iletişimi kurabilmek için her türlü yöntemi dener ancak başarılı olamaz. Son olarak da her biri bambaşka şeyler yaşayan ve bambaşka karakterlere sahip olan öğrencilerinden kendi hayat hikayelerini yazmalarını ister.

Richard LaGravenese’nin yönettiği filmde başrolde Hilary Swank yer alırken, Patrick Dempsey, Ricardo Molina, Pat Carrol gibi isimler de filmde yer alıyor.

4. Schindler’s List – Schindler’in Listesi (IMDB: 8,9/10)

Film, bir Alman iş adamının hayatını konu alıyor. Klasikler arasında olan filmde, Alman iş adamı Oskar Schindler 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması sayesinde 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarması anlatılıyor. Film 1994’te 12 dalda Oscar adayı olup, 7’sini kazanmayı başardı.

Steven Spielberg’in yönettiği filmde Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall gibi isimler yer alıyor.

5. The Hurricane – On Altıncı Raund (IMDB: 7,6/10)

Ortasiklet boksör olan Rubin ‘Hurricane’ Carter, bir boks efsanesidir ancak yanlış zamanda, yanlış yerde bulunmanın kurbanı olacaktır. Bir gün bir arkadaşıyla New Jersey’de bir barda eğlenirken mekanda üç kişi öldürülür. Carter bir anda cinayetlerin şüphelisi konumuna düşer ve bu üç cinayetten de ayrı ayrı müebbet hapis cezasına çarptırılır.

Denzel Washington, John Hannah ve Liev Schreiber’in yer aldığı filmin yönetmenliğini Norman Jewison yapmıştır.

6. The Pianist – Piyanist (IMDB: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır. 

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

7. Finding Neverland – Düşler Ülkesi (IMDB: 7,7/10)

Film, Peter Pan’ın yaratıcısı James Barrie’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Barrie, son oyununun galasında izleyen kişilerin tepkilerini ölçmek için onları gözlemler ve artık hayatının en büyük eserini ortaya koyma zamanının geldiğini düşünür. Film, Barrie’nin Peter Pan’ı yaratma süreci, ilhamına kavuşmasını işliyor.

Johnny Deep, Radha Mitchell, Dustin Hoffman ve Kate Winslet gibi isimlerin oynadığı filmi Marc Forster yönetmiştir.

8. The Aviator – Göklerin Hakimi (IMDB: 7,5/10)

Film, Howard Huges’in biyografik hikayesidir. Huges, havacılık ve sinema konusunda adını duyurmuş olsa da aynı zamanda aşk hayatı da kendinden söz ettiren cinstendir. Ancak Huges birçok insanın katlanamayacağı kadar kendine çok yüklenmektedir, çok hırslıdır ve azimlidir.

Martin Scorsese’nin yönettiği filmde Leonardo diCaprio, Jude Law, Kate Beckinsale, John C. Reilly ve daha nice ünlü isim rol alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like