Teknolojiyle bu kadar haşır neşir olmadığımız günlere ait bir anı olarak kalmak üzere kütüphaneler. Yüzlerce kitap arasından seçip ödünç alınan hikayeler ve romanlar, bir konuyu araştırmak için yüzlerce kitabı tek tek indirip okumak… Şu an çok uzak gelen bu şeyler çoğumuzun çocukluğunda saklı. Her ne kadar mahallemizin sınırlı imkanlı, küçük ve mütevazi kütüphanelerini arşınlamış olsak da “tozlu raflar” kelimesi sanki yüksek tavanlı, sıra sıra raflarla dolu ve tam olarak tanımlanamayan mistik havaya sahip kütüphanelerin sahiplendiği bir kelime.

O halde çocukluğumuzun geçtiği kütüphanelerle şekillenen ezberimizi bozacak tüm dünya üzerinden farklı kütüphaneleri gezelim biraz. “Tozlu raflar” kelimesini sahiplenmeyi fazlasıyla hakettiklerini göreceksiniz.

 1. Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi Kütüphanesi, Yaş/Romanya

1

İlki Romanya’daki Gheorghe Asachi Teknik Üniversitesi’ne ait. Ahşap ve kitap kokusu adeta içeri girer girmez sizi saracak gibi. Kütüphane, hukuk, bilim, teknoloji ve ekonomi alanlarına ait geniş yelpazede kitap sunuyor.

 1. Trinity Koleji Kütüphanesi, Dublin/İrlanda

trinity-library

İkinci kütüphanemiz İrlanda’daki Trinity Kolej’inin kütüphanesi. İçine girdiğinizde kitap kokuları arasında sonsuza kadar yürüyecekmişsiniz hissi uyandıran muazzam bir kütüphane.

 1. The Real Gabinete Portogues de Leitura (Portekiz Kraliyet Okuma Salonu), Rio de Janeiro/Brezilya

Real Gabinete Portogues de Leitura

Tavana kadar uzanan kitaplıklarıyla ilginizi toplayan Brezilya’daki bu kütüphane adından da anlaşılacağı gibi sizi oldukça cömert ve zengin bir şekilde karşılıyor.

 1. Handelingenkamer Tweede Kamer Der Staten – General Deen Haag, Hollanda

handelingenkamer-tweede-kamer-der-staten-generaal-den-haag-iii-netherlands

Kelimenin tam anlamıyla olağanüstü bir kütüphane. Kitapların yaşadığı çok katlı huzurlu ve eski bir apartman izlenimi uyandıran mimarisine bakılırsa yıllardır kitaplar huzur içinde birbirlerine komşu gibi.

 1. Biblioteca Joanina (Joanina Kütüphanesi), Coimbra/Portekiz

biblioteca-joanina-coimbra-portugal1700’lü yıllarda yapılmış olan bu kütüphane hem tarih kokan havası hem de Barok süslemeleriyle göz dolduruyor. Yaşı gibi içindeki kitapların tarihi de 1700’lü yıllara uzanıyor.

 1. The Old Public Library of Cincinnati (Cincinnati Halk Kütüphanesi), Ohio/ABD

the-old-public-library-of-cincinnati-ohio-usa

1874 yılına ait Cincinnati Halk Kütüphanesi yine en güzel kütüphanelerden biri. Odağınızdaki her yerin kitapla dolu olduğu bu kütüphanenin duvarları adeta kitaplarla boyanmış gibi.

 1. New York Public Library (New York Halk Kütüphanesi), New York/ABD

new-york-public-library

Alışık olduğumuz halk kütüphanelerinden çok çok uzakta olan New York Halk Kütüphanesi, mimarisi, aydınlatması ve süslemelerinin verdiği görkemli havasıyla sizi sarıyor. İnsanın, böyle halk kütüphanesinin olduğu yerlerde yaşamak isteği uyanıyor.

 1. Bibliotheque Sainte Genevieve (Sainte-Genevieve Kütüphanesi), Paris/Fransa

bibliotheque-sainte-genevieve-paris-france

Ferah havasıyla uzun koridorlarını severek arşınlayacağınız bu kütüphane 19. yüzyıla ait olmasına rağmen 6. yüzyılda kurulan Sainte-Genevieve Antik Abbey koleksiyonlarını da miras alarak yaşından büyük misafirlere ev sahibi olmuştur.

 1. St John’s College Library (St John Koleji Kütüphanesi), Cambridge/İngiltere

st-johns-college-library-cambridge-uk

Yüksek ve ahşap tavanı, oymalı kitaplıklarıyla sizi başka bir dünyaya götüren ST John Koleji Kütüphanesi’nin her bir kitabının farklı bir zamana ait kokusu var gibi. Ve bu kokuyla zaman kavramı kafanızda tekrar betimlenebilir.

 1. Bibliotheque Mazarine (Mazarine Kütüphanesi), Paris/Fransa

bibliotheque-mazarine-paris-france

Günün, okuyan insan gibi en sıcak koktuğu saatte zamanı durdurmuş hissi veren kütüphane. Ahşap içine serpiştirilmiş turkuaz renkten olsa gerek, içeride hep dinlendirici bir hava var gibi.

 1. Palacio Nacional De Mafra (Mafra Manastırı Sarayı Kütüphanesi), Lizbon/Portekiz

Palacio Nacional De Mafra

1717 yılında yapılan Kraliyet Sarayı’nın içinde bulunan bu kütüphane değerli mermer tabanı ve egzotik ahşap dokusu ile dikkat çekiyor. Kütüphanenin sessizliği içinde dalıp gitmişken aniden sessizlği bozan bir ayak sesi kulağımıza gelecek gibi.

 1. Tripitaka Koreana, Haneinsa Tapınağı, Haneinsa/Güney Kore

Tripitaka Koreana

Haneinsa Tapınağı içinde yer alan bu kütüphane Budist rahiplerin yazdığı Budizm’e ait kutsal metinlerle kütüphane severleri birleştiriyor. Fazladan herhangi bir gösterişliği olmayan bu kütüphane sadeliği ve en zengin kütüphanelerden biri olması ile “tozlu raflar” sıfatını en çok hakeden kütüphane olabilir.

 1. Book Mountain (Kitap Dağı), Spijkenisse/Hollanda

Book Mountain

Adından da anlaşılacağı üzere kitaplardan oluşan devasa bir dağ. Kitaplardan oluşan bu dağın içinde gezinirken siz de bir kitaba dönüşerek bambaşka bir coğrafyada hayat bulabilirsiniz.

 1. The Forgotten Library

the-forgotten-library

Bu kütüphane ise hem cinslerinden biraz farklı. Kütüphane ile ilgili eski olan her şeyden el yapımı dekorasyon eşyası, saat, magnet gibi eşyalar yapılıyor burada. Orjinal kitap kapaklarını da bulabilirsiniz. Daha da önemlisi bunları satın alabiliyor olmanız. Böylece unutulmaya yüz tutmuş sayfalar sizinle tekrar hayat buluyor.

 1. Canadian Library of Parliament (Parlamento Kütüphanesi), Ottawa/Kanada

Canadian Library of Parliament

Bürokrasinin sıkıcı ve gergin havasının aksine burada görkemli bir havayı soluyabilirsiniz. Işıl ışıl dokusu ve masaların tasarımı ise bürokrasinin hareketli ve gösterişli havasını yansıtmayı ihmal etmiyor.

 1. Erfgoedbibliotheek Hendrik Conscience (Eski Dünya Hendrik Vicdan Kütüphanesi), Antwerpen/Belçika

Erfgoedbibliotheek Hendrik Conscience

Yüksek tavanı ve ahşap kaplamasıyla yine büyüleci bir kütüphane karşımızda. Aydınlık okuma odaları şeklindeki bölmeleri birleştiren loş ışıklı koridoru dramatik bir havayla sarmalıyor kütüphaneyi.

 1. Lello and Irmao Bookstore, Porto, Portekiz

Lello and Irmao Bookstore

Portekiz’de bulunan bu harika kitapçı için sadece “Kitapçı” demek çok yetersiz kalır. Herkese kitabı sevdirebilecek potansiyele sahip kitaplıkta kitaplar arasında kaybolabilir ve içinden çıkmak istemeyebilirsiniz.

 1. Bapst Library (Bapst Kütüphanesi) Boston Koleji, ABD

18

Boston Koleji’ne ait Bapst Kütüphanesinin içinde ise kendinizi fazla küçük hissedebilirsiniz. Bu kütüphanede söz kitapların. Huzuru burada yakalayabilirsiniz.

19. Biblioteca Nazionale Di Napoli , Nepal/İtalya

19

Nepal’daki bu kütüphane ise gotik havasının içine sizi hapsedebilir. Yüksek kitaplıkları sizi yenebilir, onların huzurlarını kaçıracak bir şey yapmamaya dikkat etmelisiniz.

 1. Ircica Library (İrcica Kütüphanesi), İstanbul/Türkiye

 

İrcica Kütüphanesi

Son kütüphanemiz ise İstanbul’dan. 60.000 kitabı bünyesinde barındıran İrcica Kütüphanesi, Beşiktaş’taki Yıldız Sarayı içinde. Yüksek tavanı, geniş ve ferah havasıyla sizi mistik havasıyla sarıp sarmalar. Güzel bir gününüzü daha da güzel kılmak için kütüphanenin kapısından içeri girmeniz yeterli.

7 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like