1. Ana
  2. Edebiyat
  3. Tüm Zamanların En Çok Okunan 10 Romanı.. Siz Bu Listedeki Romanların Kaç Tanesini Okudunuz?

Tüm Zamanların En Çok Okunan 10 Romanı.. Siz Bu Listedeki Romanların Kaç Tanesini Okudunuz?

7. Lolita – Vladimir Nabokov

Ellili yaşlarında olan Humber Humbert’in başında kendi ahlaki değerlerine de ters düşen bir sevda vardır. Humbert, küçük bir kıza aşık olmuştur ve kitapta bu aşkın pedofiliye dönüşmesi işlenmiştir. Eserle birlikte ‘Lolita’ kelimesi, cinsel açıdan erken olgunlaşan kızları ifade eden bir algı da yaratarak popüler kültürde bu algıyı ifade edecek şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

8. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Hırçınlığıyla ünlenmiş Catherine, yaşadığı zor koşullar nedeniyle katılaşmış ve başkalarına olduğu kadar kendine karşı da acımasız olan Heathcliff’e nefretle başlayan bir aşk duymaktadır. Yazar, okuyucuyu insan doğasının karanlık kuytularında dolaştırıp, saplantılı bir aşkın tehlikeli sularından geçirerek büyülü bir atmosferle buluşturuyor.

9. Fareler ve İnsanlar – John Steinback

Kitapta birbirine zıt karaktere sahip iki mevsimlik tarım işçisi olan zeki George Milton ve kuvvetli ama akli dengesi pek yerinde olmayan arkadaşı Lennie Small’ın öyküsü işlenir. Bu ikilinin hayali küçük bir toprak alıp, herkes gibi düzgün bir hayat yaşamaktır. Dostluk ve dayanışma duygusunun baskın şekilde yer aldığı eserde yalnızca insanın insanla ilişkisi değil, insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişki de konu edilir.

10. Monte Kristo Kontu – Alexandre Dumas

Edmond Dantes, genç ve dürüst bir denizcidir ancak kendisini kıskanan insanların iftiralarına maruz kalır ve hayatı alt üst olur. Uğradığı iftira sonucu hapse düşen Dantes’in hayatı, Monte Kristo Adası’nda bulunan bir hazineden haberdar olmasıyla bir anda değişir. Ancak hazineyi ele geçiren kişi Dantes değil, Monte Kristo Kontu’dur.

Önceki sayfa..Sayfa 2 / 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>