Diş Ağrısına İyi Gelen 20 Ev Yapımı İlaç

Hayatımızın belirli dönemlerinde çeşitli sebeplerle ortaya çıkarak bize çekilmez ağrılar yaşatan dişlerin hayatımızdaki önemini ne kadar vurgulasak az olur.dis-agrisi-kadinBu ağrının gecenin bir yarısı, diş hekimi kliniğinin kapalı olduğu saatlere denk gelerek bir çoğumuzu uyutmadığı da çok olmuştur. Peki durumlarda diş ağrısına ne iyi gelir, bu ağrıyı nasıl bastırırız? İşte evde uygulayabileceğiniz 20 yöntem:

Not: Dişiniz ağrıyorsa mutlaka bir sebebi vardır, bu yüzden bir diş hekimine görünmenizi tavsiye ederiz.

1. Tuzlu su: Bu çay kaşığı tuzu, bir çay bardağında suyla karıştırın ve ağzınızı bu tuzlu suyla çalkalayın. Diş ağrınız dinene kadar bu işlemi birkaç kere daha tekrar edin.

2. Karanfil: Eskilerin diş ağrısını dindirmede sıkça kullandığı bir bitki olan karanfili ağrıyan dişinizde bekleterek ağrıyı dindirebilirsiniz. Varsa, bir damla karanfil yağı da dişinizin ağrısını alacaktır.

3. Alkol: Alkol içeren ağız gargaraları ağrıyan dişinizde anestezik etkide bulunup dişinizin ağrısını dindirecektir.

4. Vanilya özü: Bir parça pamuğa vanilya özü dökerek ağrıyan dişinize sürebilirsiniz.

5. Badem özü: Aynı şekilde badem özünü pamuğa sürüp dişinizde tutabilirsiniz.

6. Nane özü: Nane özü de, badem özü ve vanilya özünde olduğu gibi pamuğa dökülür ve dişe sürülür.

7. Limon suyu: Pamuğa dökülür ve dişe sürülür.

8. Elma sirkesi: Türlü derde deva olan sirke burada da yardımımıza yetişerek diş ağrısını dindirebiliyor. Yine pamuk yardımıyla dişe sürülebilir.

9. Zencefil kökü: Taze bir zencefil kökünü çiğneyerek ağrınızı dindirebilirsiniz.

10. Sarımsak: Bir diş sarımsağı döverek ağrıyan dişinize sürebilirsiniz. Tuzla birlikte dövmek de etkili olabilir.

11. Nane yaprağı: Taze nane yapraklarını çiğneyerek ağrıyan dişinize dilinizle baskı yapabilirsiniz.

12. Patates: Kabuğu alınmış taze patatesi soyarak ağrıyan dişinize sürebilirsiniz.

13. Misket limonu: Bir dilim misket limonunu ağrıyan dişinizin olduğu kısımda çiğneyip suyunun dişinize temas etmesini sağlayın.

14. Soğan: Taze bir soğanı keserek ağzınızın içinde tutabilirsiniz. Kulağa pek hoş gelmese de dişinizin ağrısını alacaktır.

15. Salatalık: Soğanda olduğu gibi salatalığı da keserek ağrıyan dişinize temas edecek şekilde ağzınızda tutabilirsiniz.

16. Arnavut biberi: Arnavut biberini ezerek suyla birlikte ağrıyan dişinize temas ettirebilirsiniz.

17. Karabiber: Tuz ve karabiberi karıştırıp dişinize sürün. Burada ağzınız yanacaktır ama ağrınızı da hafifletecektir.

18. Karbonat: En sık uygulanan yöntemlerden biri de karbonat ve su karışımı. Bu karışımı oluşturup ağzınızda çalkalayabilirsiniz.

19. Çay Poşeti: Bir poşet sallama çayı sıçak suda ısıttıktan sonra poşeti ağrıyan dişinizde bekletin. Çay yapraklarında bulunan tanin dişinizin uyuşmasına yardımcı olacaktır.

20. Buz Torbası: Buz torbasını dişinizin ağrıdığı tarafta yanağınıza bastırın böylece dişinizin uyusmasına yardımcı olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere aslında bunların hepsi diş ağrınızı kısa bir süreliğine dindirip acınızı hafifletmek üzere uygulanması tavsiye edilen yöntemler. Ağız ve diş sağlığınız için bir diş hekimine görünmeniz her zaman kalıcı çözüme ulaştıracaktır.