1. Ana
  2. Diğer
  3. Black Panther Filmindeki Dora Milaje Kostümü Hakkında 11 Şaşırtıcı Bilgi

Black Panther Filmindeki Dora Milaje Kostümü Hakkında 11 Şaşırtıcı Bilgi

16 Şubat’ta vizyona giren Black Panther filmi tüm dünyada ses getirmeyi başardı. Birçok ünlünün de hakkında iyi şeyler yazıp çizdiği filmde Black Panther’in koruyucuları rolündeki Dora Milaje’ler de büyük ilgi çekti. Marvel’in çizimlerini yapan kişilerden biri olan Anthony Francisco bu ekibin kostümü altında yatan mesajları Buzzfeed ekibiyle paylaştı.

Dora Milaje kostümleri, Afrikalı ve Filipinli ilkel kabilelerin geleneksel giysilerinden esinlenilmiş.

İnanması güç ancak kostümün ön kısmında yer alan boncuklu kısım ilkokulda taktığımız boncuklu arkadaşlık bilekliklerinden ilham alınarak tasarlanmış!

Kostümün omuz kısımlarında yer alan metaller savaş görünümünü sağlamak için kullanılmış ve samuray heykellerinden kopyalanmış.

Ayaklara gelirsek… Dora Mijale’lerin parmak arası terliği anımsatan ayakkabıları samuray ve ninjaların kullandığı ayakkabıların çok benzeri şekilde tasarlanmış. Aslında bu ayakkabıları görmeye alışığız. Son zamanlarda bazı markalar koşu ayakkabısı altında buna çok benzer parmaklı ayakkabılar piyasaya sürmeye başladı… Bu fikrin ortaya çıkması da kostümün çizimini yapanlardan birinin o sıralarda koşuya merak salmış olmasıymış.

Black Panther’in çizgi romanında Dora Milaje’lerin kostümleri biraz daha farklı. Filmdekilerin kostümleri kırmızı-sarı-turuncu arasında gidip gelirken, çizgi romandaki kostüm mavi ve yeşil. Ancak filmde kullanılan kostümdeki renkler daha coşkulu gelmiş.

Başlangıçta Dora Milaje için kostüm tasarımları yapılırken Francisco, Nakia ve Okoye için avlanan dişi aslan modelinde bir tasarım yapmayı planlamış.

Kostümün tasarımları devam ederken Francisco’yu etkileyen bir başka şey de Black Panther’in Captain Amerika: Civil War filmindeki kostümü oldu. O kostümü tasarlayan da Marvel’in çizimcilerinden Ryan Meinerding’di.

Dora Milaje kostümleri birbirini tamamlayacak şekilde parçalara ayrılmış bir bütün olarak tasarlanmış. Bu kadar çok parçaya bölünmüş olmasının nedeni de, dövüşürken savaşçıların rahatça hareket edebilmeleri.

Okoye’nin boynundaki altın gerdanlık onun Dora Milaje’ler arasındaki rütbesini belirtiyor. Ayrıca Okoye’nin kostümü onun amir olduğunu belli etmek için diğerlerinin kostümünden biraz daha gösterişli ve daha farklı renklerde tasarlandı.

Okoye’nin kostümünün ön kısmında yer alan boncuklu kısım, Francisco’nun halasının evindeki masa örtüsünden esinlenerek tasarlanmış. Göğüs kısmı da kurşun geçirmez bir yelek görevi görüyormuş.

Francisco kostümü Okoye için kostümü tasarlarken daha oynayacak kişinin belli olmamasına rağmen Danai Gurira’yı düşünerek tasarımı hazırlamış. Gurira’nın The Walking Dead’deki Michonne karakterinin hayranıymış!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>