1. Ana
  2. Diğer
  3. Mavi-Siyah mı Altın-Beyaz mı.. Renkleri Neden Olduğundan Farklı Görüyoruz?

Mavi-Siyah mı Altın-Beyaz mı.. Renkleri Neden Olduğundan Farklı Görüyoruz?

“Swiked” adlı kullanıcının Tumblr hesabında paylaştığı elbise, dünyayı ikiye böldü. Elbisenin rengi üzerine bir kısım “Altın sarısı-beyaz” derken diğer kısım ise “Mavi-siyah” dedi. Ve tam da bu noktadan sonra, durum içinden çıkılmaz bir hal aldı. Durum bilimsel çerçevede incelendi ve yapılan bilimsel açıklamalarda cismin üzerine yansıyan ışığın rengi farklı algılamaya yol açtığını ve bu nedenle elbisenin rengi konusundaki algı farklılıklarının sebebinin ışık yansımaları olabileceğinin altı çizildi.

National Geographic Channel tarafından hazırlanan “Beyniniz Sizi Aldatıyor” adlı video, elbise üzerinden olmasa da, beynimizin, bizi renkler konusunda yanılgılara düşürebileceğini gösteriyor. Aşağıda paylaştığımız bu çalışmayı izlemek, sebebi konusundaki soru işaretlerimizi kesinlikle giderecektir!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>