1. Ana
  2. Sanat
  3. Beethoven ve Yapay Zeka Birleşiyor!

Beethoven ve Yapay Zeka Birleşiyor!

2020 yılında doğumunun 250. yıl dönümü kutlanacak olan Ludwig van Beethoven’ın eksik kalan 10. Senfonisi, geliştirilen yapay zeka tarafından bitirilerek doğduğu kent olan Bonn’da, Beethoven Orkestrası tarafından 28 Nisan 2020’de seslendirilmesi planlanıyor. Projeyi destekleriyle hayata geçiren Alman Telekomu’ndan yapılan açıklamaya göre dünya çapında müzikologlar, bilgisayar bilimcileri ve besteciler oluşan ekibin Beethoven’ın diğer eserlerinden yola çıkarak hazırladığı bir algoritmaya göre 10. Senfoni’deki eksik kısımlarını tamamlama çalışmaları çoktan başladı. Beethoven, klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecinin en önemli isimlerinden ve gelmiş geçmiş en etkileyici bestecilerden biri olarak kabul ediliyor.

10. Senfoni’nin Hikayesi

Ludwig van Beethoven şimdiye kadar sadece dokuz senfoni yazmıştır. Ancak 10. senfonisi 1988 yılında seslendirilmiştir. Beethoven 1823 yılında Archduke Rudolf’a yazdığı bir mektubunda, ‘yeni bir senfoni’ yazması konusunda Kraliyet Filarmoni Derneği’ne söz vermiş. Taslakların neredeyse hazır ve masasında olduğunu, en geç iki hafta içinde bitirmeyi ümit ettiğini belirtmiş ama Kraliyet Filarmonisi bu senfoniyi yıllar sonra 1988 yılında seslendirebilmiştir. İskoçya’da Aberdeen Üniversitesi’nde müzikoloji profesörü Barry Cooper, Beethoven`ın 10. senfonisinin taslaklarını tesadüfen bulmuştu ve sadece ilk bölümünün boşluklarını tamamlamıştı. Ancak görünene göre senfoninin tasarlanan üç bölümü için materyal bulmasına rağmen diğer iki bölümün tamamlanmasının imkansız olduğu ortaya çıkmıştı. Senfoninin sadece ilk bölümü yeniden oluşturulabilmişti ve şu an bilinen 10. Senfoni, Cooper’ın yeniden yapılandırdığı bu ilk bölümden ibaretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>