Alzheimer Hastası Olan Eşine Hindistan Cevizi Yağı Yedirerek Tedavi Etti

Alzheimer hastalığı hem hasta için hem de hasta ile ilgilenenler için zor bir süreç. Bu hastalardan biri de Dr. Mary Newport’un eşi Steve. Yaklaşık 15 önce Steve’e Alzheimer teşhisi koyulmuş ve o günden bu yana Mary ve Steve zor bir sürecin içindeler. Mary, eşinin hatırlamakta güçlük çektiğini, neyi nereye koyduğunu hatırlamadığını ifade ediyor. Ayrıca kullandığı ilaçların kendisini depresyona da soktuğunu söylüyor. Bu gibi sonuçlar, Mary’yi farklı çözümler bulmaya itmiş. Okuduğu bilimsel makaleler sonucu, Alzheimer tedavisindeki asıl amacın beynin daha fazla enerji üretmesini sağlamak olduğunu öğrenmiş. Bu enerjiyi üretmeyi sağlayan madde ise orta zincirli trigliserit. Orta zincirli trigliserit, karaciğer tarafından beynin daha fazla enerji üretmesini sağlayan keton cisimlerine dönüştürülüyor.

Mary de kaybedecekleri bir şeyi olmadığından her sabah ve akşam bir akşam eşine bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı yedirmeye başlamış. Ve gözlemlemeye başlamış. 60 günün sonunda eşinin daha konuşkan, daha mutlu ve daha az unutkan olduğunu; 1 yılın sonunda ise daha önce hatırlayamadığı insanları hatırlamaya başladığını ve konsantrasyonunun arttığını söylüyor.

Mary, tedavi yöntemini ve sonuçlarını bilimsel bir makalesinde yayınladı. Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığına kesin çözüm olduğunu iddia etmemekle beraber denenebilir bir tedavi yöntemi olduğunu savunuyor. Bizce de denemeye değer!