1. Ana
  2. Diğer
  3. Afrika Dahil İstanbul: Callshop Belgeseli 

Afrika Dahil İstanbul: Callshop Belgeseli 


Sami Mermer ve Hind Benchekrom yönetmenliğinde çekilen Callshop İstanbul belgeseli (2015) bu dükkanların ne kadar önemli bir eşik alanı olduğuna dikkat çekiyor. Callshop’larda internet için de ücret ödeyip dil öğrenmeye çalışanlar var. Göçmenlerin öğrendikleri ilk ve en önemli cümlelerden biri ise: ‘İş var mı?’

Afrika kökenli bireyler aslında kimler? İstanbullu Afrikalılar var mı? Bu insanlar nereden geldiler? En büyük payı Senegalliler oluşturuyor. İkinci büyük grup, Nijeryalılar. Daha sonra Kongo ve Kamerunlulara sıra geliyor. Kısaca ‘Afrikalı’ dediğimiz bu insanlar Kadiri, Mürit, Ticani mezheplerinden olabiliyor. Kimisi sadece ‘Müslümanım’ diyerek kendini tanıtıyor. Bir kısmı ise Katolik Hristiyan bireylerden oluşuyor.
Afrikalı göçmen kadınların çoğu Kamerunlular. Sırayı Senegalli ve Nijeryalı kadınlar takip ediyorlar. Kadınların çoğu tek başına değil aileleriyle gelmişler. Eşleri kargoculuktan nakliyata tüccarlığa kadar çeşitli işler yapıyorlar. Bir kısmı genellikle atık toplama ve taşımacılık gibi vasıfsız işler yapıyorlar. Genel ücretleri 20 liraya yakın oluyor. Sürekli çalışanlar ise ayakkabı atölyelerinde zanaatkarlık, toka döküm imalathaneleri, altın-gümüş kaplayıcılık, tornacılıkta çalışıyor. Ancak onların da önüne çeşitli engeller çıkıyor. İşverenlerin göçmen işçilere fazla güvenmemesi, asgari ücretin altında maaş ödemesi veya gelme nedeni futbolculuk olan göçmenlere patronlarından izin çıkmaması gibi. Futbolda görünürleşmek isteyen Afrikalı göçmenler bu amaçlarını gerçekleştirmek için İstanbul’a gelebiliyor. Mesela tanınmış futbol yıldızı Deniz Uygur yani Uche Ukechukwu bunlardan biri.  Bir de film yıldızları var. Küresel bir görünüm kazanmak isteyen sinema ve televizyon sektörü Afrikalı karakterleri kullanabiliyor.

Peki İstanbul’da  nerede ikamet ediyorlar? Laleli, Osmanbey, Merter, Okmeydanı-Perpa onların yoğunlukta olduğu yerlerden sayılıyor. Türkiye’ye vizeyle giriş yapıyorlar. Tüccar olan Afrikalılardan sonra tüccar olmayanların da vize alması kolaylaşmış. Fakat vize sonrası karşılaştıkları engeller var. Örneğin vize uzatma işlemi için ödettirilen ikamet harcının çok yüksek meblağlarda olması ve emniyetten ikamet izni alsalar bile çalışma izni almadan hukuki statüde olmamaları. Bu engelleri yenmek, alışmak, yakınlarıyla iletişime geçmek isteyenlerin ortak yeri callshop dükkanları oluyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>