1. Ana
  2. Diğer
  3. 2020: PATARA YILI

2020: PATARA YILI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin kültürel değerlerinin dünya çapında öne çıkarılması amacıyla başlatılan ‘Tema Yıllar’ projesine yönelik olarak 2020 yılı için Antalya’nın Patara Antik Kenti olarak seçildi. Daha önce 2018, Troya Yılı ve 2019, Göbeklitepe Yılı ilan edilmişti. 

Arkeolojik kazılarla M.Ö. 8. yüzyıla tarihlenen Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesinin çevresinde bulunuyor. Likya Birliği’ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehir olan Patara, on kilometrekarelik alana yayılıyor. Bu antik kentte uzun yıllardır Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında kazılar ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor. UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini de taşıyor. Bölgenin ilginç anlamlarından biri ise ‘Noel Baba’ olarak da bilinen Aziz Nicholaos’un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği bölge olması… Ayrıca dünyanın en eski meclis yapısını da barındırıyor. Amfiteatr, tarihi deniz feneri, ana cadde, hamamlar, Roma zafer takı, Tepecik mezarlığı, bazilika ve çeşitli tapınaklarla dünyanın en eski demokratik meclis binası olarak bilinen Patara Meclis Binası TBMM tarafından restore edildiği için ziyaretçilerine kapısını açtı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>